Bebek sahibi olmak için Kuzey Kıbrıs son nokta...

Başka bir kadının yumurtasıyla ya da dünyanın bir köşesinde hiç tanımadıkları ve tanımayacakları bir erkeğin spermi ile anne baba olmak için her ay yüzlerce çift Türkiye'den Kıbrıs'a gidiyor. Çiftlerin yanı sıra, çoğu kırklı yaşlarında, evlenmeyi istemeyen, hayatında baba olabilecek bir erkek olmayan kadınlar anne olmak için buradaki merkezlerin yolunu tutuyor. Kıbrıs'taki merkezlere çiftlerin gelmek için bir başka nedeni daha var: Cinsiyet seçtirmek. Doğacak çocuklarının kız mı, yoksa erkek mi olacağına karar vermek. Kıbrıs'ta tam sekiz tüp bebek merkezi bulunuyor. Buralara olan talep her geçen gün artıyor. Bir zamanlar ağırlıklı olarak ABD, Brüksel, İsrail hatta Girit'e giden çiftler, artık Kıbrıs'ı tercih ediyor. Ellerinde nüfus kâğıtları ile Kıbrıs'a gidebiliyorlar. Pasaport gerekmiyor, doktorlarla Türkçe konuşabiliyorlar.

TÜRKİYE'DE YASAK
Türk doktorlar Türkiye'de yasak olmasına rağmen hastalarını bu merkezlere yönlendiriyor. Kıbrıs'a gidip buradaki tüp bebek merkezlerini ve uygulamaları araştırdık.

TATİL ARTI BEBEK
Kıbrıs'taki tüp bebek merkezleri Türk hastalar için paket fiyatlar hazırlıyor. Her şey dahil beş günlük tatilin de içinde yer aldığı tüp bebek paketinin içinde, sperm ve yumurta nakli ile tüp bebek denemesi bulunuyor. Paket fiyata dahil hizmetlerde, aileler havalimanında araçlarla karşılanıyor. Kalacakları otellere yerleştiriliyor. Deniz kenarındaki otellerde aileler hem tatil yapıyor, hem de tüp bebek girişiminde bulunuyor. Ailelerin tüp bebek uygulaması için en az üç gün, en fazla beş gün kalmaları isteniyor. Türkiye'de eleştirilen, günah bulunan, yasaklanan uygulamalara karşın yasakları delip Kıbrıs'a gelen ailelerin en önem verdikleri konulardan biri gizlilik... Bu, onlar ve tüp bebek merkezleri arasında büyük bir sır olarak kalıyor.

BİZE ULAŞIN