Cumhurbaşkanı Gül "Başağa" oldu

Edirne'de bu yıl 648. düzenlenen Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin başpehlivanı Ordulu Recep Kara'yı puanlamada yenen Antalyalı Mehmet Yeşilyeşil oldu.

Sarayiçi'nde yapılan ve 40 dakikalık normal sürede yenişemeyen başpehlivanlar ikinci puanlama güreşine gitti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve bir çok davetlinin izlediği Başpehlivanlık güreşlerinde Mehmet Yeşilyeşil ile Recep Kara arasındaki final müsabakasında heyecan doruk noktaya çıktı. Müsabakanın normal süresinde iki pehlivan da kontrollü bir güreş çıkarırken Recep Kara daha çok savunmada kaldı. Genç ve daha dinamik görünen Mehmet Yeşilyeşil ise daha atak götürdüğü normal sürede rakibini zorlasa da galip gelecek oyunu yapamadı ve müsabaka puanlamaya gitti.

Puanlama güreşinde de birbirlerine üstünlük sağlayamayan Yeşilyeşil ile Kara ikinci puanlama süresine gitti ve burada rakibini bastırarak puan alan Yeşilyeşil başpehlivan olarak altın kemerin sahibi oldu.

FİNALE KADAR KIRAN KIRANA BİR MÜCADELE


Sarayiçi'nde yapılan güreşlerin üçüncü ve son gününde yapılan başpehlivanlık final maçına kadar iki pehlivan da kıran kırana bir mücadele ortaya koydu.

Antalyalı Mehmet Yeşilyeşil, ilk turda Ramazan Yarar'ı, ikinci turda da Serhat Gökmen'i yendi. Üçüncü turu bay geçen Yeşilyeşil, 4. turda Aydın Polatçı'yı ve yarıfinalde de Ekrem Yavuz'u yenerek finale çıktı.
Diğer finalist Recep Kara ise altın kemerin favorisi olarak başladığı 648. Kırkpınar Güreşleri'nde 52 başpehlivanın arasından sıyrılarak finale adını yazdırdı. Kara ilk turda Murat Hikmet, İkinci turda Ahmet Kavakcı, üçüncü turda Gökhan Arıcı, çeyrek finalde Osman Aynur ve yarı finalede de Ali Gürbüz'ü yenerek finale kaldı. Kara, yarı final maçında normal süre ve puanlamada rakibine üstünlük sağlayamazken ikinci uzatmada rakibini yenerek finale kaldı.

***

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin finalini izlemek için geldiği Sarayiçi Er Meydanı'na gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e başağalık unvanı vererek kıyafetlerini giydirdi.

Boynuna altın kemer takılan Abdullah Gül, güreşseverleri selamladı.

Edirne'de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin finalini izlemek için Sarayiçi Er Meydanı'na geldi. Bu yıl ikinci kez ağalığı kazanan Seyfettin Selim tarafından 'Başağa' olarak ilan edilen Cumhurbaşkanı Gül, ağa kıyafetleri giyerek fes taktı. Edirne Valisi Mustafa Büyük ve Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi tarafından altın kemeri boynuna takılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, güreşseverleri selamladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e başağalık unvanı verilmesinin ardından Kırkpınar güreşlerindeki hakemler dev Türk bayrağı açarak tribünlerin önünden şeref turu attı.

Hemen ardından ise Recep Kara ile Mehmet Yeşilyeşil arasındaki final güreşi başladı.

Bu arada 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin finalinde siyasetçi akını yaşandı. Başbakan Yardımcısı Hayati Yazici, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DP Lideri Hüsamettin Cindoruk, MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural güreşleri izleyen siyasetçiler arasında yer aldı.

Öte yandan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, CHP Lideri Deniz Baykal'a fotoğraf yarışmasında birinci olan fotoğrafı hediye etti.

KATEGORİLERİNDE BİRİNCİ OLAN PEHLİVANLAR BELLİ OLDU

648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde kategorilerinde birinci olan pehlivanlar belli oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başpehlivan olan Mehmet Yeşilyeşil'in altın kemerini taktı.

Sarayiçi Er Meydanı'nda 13 kategoride yapılan güreşlerde kategorilerinde birinci olan ve en centilmen ile teknik güreşçi seçilenler şöyle:

Başpehlivan: Mehmet Yeşilyeşil
Başaltı: Ali Gürgör Ekin
Büyük Orta: Ahmet Selbest
Küçük orta büyük boy: İsmail Balaban
Küçük orta küçük boy: Rıfat Poyraz
Deste büyük boy: İbrahim Gökhan Gökalp
Deste orta boy: Ali Topal
Deste küçük boy: Hasan Borucu
Tozkoparan: Mustafa Batu
Teşvik: Yılmaz Borucu
Minik-1: Tufan Güzel
Minik-2: Ufuk Yanık
Minik-3: Osman Günbaşar
En centilmen: Gökhan Vurcanlı
En teknik: Sedat Çelik

Güreşçilerin ödül ve madalyalarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Edirne Valisi Mustafa Büyük, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi verdi.

BİZE ULAŞIN