“Cinayet anında Samast yalnız değildi”

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 5'i tutuklu 20 sanık hakkında açılan davanın 10. duruşması başladı. Davanın duruşması, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde görülürken, tanık sıfatıyla ifade veren M.H isimli bayan, katil zanlısı Ogün Samast'ın cinayet anında yalnız olmadığını öne sürdü. M.H, "Zanlı olay sırasında yalnız değildi. Yanında, kenarda duran bir kişi vardı. Olaydan sonra beraber kaçtılar. Ogün Samast 'geber Ermeni diye bağırdı'. Yanındaki kişi Yasin Hayal olabilir" dedi.

Ekim'e ertelenen duruşmada bir gizli tanık dinlenecek.

OGÜN SAMAST'IN OLAY YERİNDEKİ GÖRÜNTÜLERİ- GALERİ

OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklardan Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu katıldı.

Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve ailesinin yanı sıra Brüksel Barosu Başkanı Yves Oschinky, Paris Barosu Yönetim Kurulu üyeleri Alexandra Aslanyan ve Alex Covyoumdija, yazar Adalet Ağaoğlu ile eski İstanbul Barosu başkanlarından Yücel Sayman da duruşmayı izlemek üzere Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine
geldi.

Duruşma nedeniyle adliye ve çevresinde, yoğun güvenlik önlemleri alındı.

OGÜN SAMAST: "YANIMDA KİMSE YOKTU"

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin açılan davanın 10. duruşması, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde devam ediyor. Duruşmada tanık sıfatıyla ifade veren M.H isimli bayanın, katil zanlısı Ogün Samast'ın cinayet anında yalnız olmadığını öne sürerek, "Zanlı olay sırasında yalnız değildi. Yanında, kenarda duran bir kişi vardı. Olaydan sonra beraber kaçtılar. Ogün Samast 'geber Ermeni diye bağırdı'. Yanındaki kişi Yasin Hayal olabilir" demesinin ardından mahkeme heyeti, Ogün Samast'a söz verdi. Samast, "Yanımda kimse yoktu. Ben koşarken birden yola çıkan bir çocuk da koşuyordu, onu görmüştür" dedi. Yasin Hayal ise, olay tarihinde Trabzon'da olduğunu ve bunun emniyet kayıtlarında mevcut bulunduğunu ifade ederek, "Geçtiğimiz duruşmadaki agresif hareketlerim için özür dilerim" diye konuştu.

GİZLİ TANIKLARIN İFADELERİNİN DİNLENİLMESİNİN ARDINDAN DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin açılan davanın bugünkü celsesinde gizli tanıkların ifadeleri dinlenildi. Mahkeme başkanı daha sonra duruşmaya ara verdi.

Duruşmada ifadesi okunan gizli tanık M.Ö., olaydan 3 yada 4 gün önce Bakırköy'de yürürken Hrant Dink'e çarparak yere düştüğünü öne sürdü. M.Ö., "Beni yerden kaldırdı. Sonra beni bir pastaneye çay içmeye davet etti. Çay içerken pastanenin dışında daha sonra televizyonlardan görünce tanıdığım Ogün Samast'ı gördüm, orada bekliyordu. Bir müddet sonra yanına iri bir adam geldi ve orada bir müddet konuştular. Yanındaki kişiyi tanımıyorum ama daha sonra televizyonlarda gördüğümde o kişinin Ogün Samast olduğunu hemen tanıdım" dedi. İfadenin okunmasının ardından mahkeme başkanı Ogün Samast'a "Sen o gün Bakırköy'demiydin" diye sordu. Samast ise "Ben Bakırköy'ü bilmiyorum ki, Bayrampaşa'ya gittim, Şişli'ye gittim sonra bir arkadaşımla Eyüp'e gittik ama Bakırköy neresi bilmiyorum" dedi.

Daha sonra ikinci tanık M.H'nin dinlenmesine geçildi. M.H, "O gün ben markette çalışıyordum ve bankaya gitmek üzere bir arkadaşımla birlikte dışarı çıktık ve yürümeye başladık. Hrant Dink önümüzden geçti, tam bu sırada arkadan biri bizi iterek gitti ve Dink'in kafasına iki el ateş etti. Üçüncü kurşun ise boşa gitti.

Daha sonra olay yerinde bir süre durup kaçmaya başladı. Onunla birlikte bir kişinin daha kaçtığını gördüm, yanında biri vardı" ifadelerini kullandı. M.H'nin konuşmasının ardından mahkeme
başkanı, "Vuran kişiyi şu anda gösterebilir misin" diye sordu. Bu sırada Ogün Samast'ın da aralarında bulunduğu 5 sanık gülmeye başladı. Bunun üzerine tanık M.H, sanıklara 'neden gülüyorsunuz' diyerek tepki gösterdi. Mahkeme başkanı ise gülmeye devam etmeleri durumunda dışarıya atacağını belirterek sanıkları uyardı. Daha sonra Ogün Samast'ı ayağa kaldıran mahkeme hakimi, M.H'ye dönerek "Cineyeti işleyen bu muydu?" diye sordu. M.H, "Herhalde buydu" dedi. Bu sırada araya giden avukatlar ise "Peki yanındaki adamı burada gösterebilir misin" dedi. M.H, duruşma salonunda bulunan Yasin Hayal'i gösterek, "Bu olabilir" karşılığını verdi. Mahkeme başkanı Yasin Hayal'e, "Yanındaki sen miydin" deyince, Hayal, "Bir önceki duruşmada agresif tavırlarım nedeniyle özür diliyorum. Cineyet günü benim Trabzon'da olduğum emniyet kayıtlarında var. Başka da bir şey söylemiyorum" dedi. Hrant Dink'in avukatları, gizli tanık M.Ö.'nün duruşmaya gelerek yüzyüze ifade vermesini talep etti. Yasin Hayal'in avukatlığını Eda Salman'ın üstlendiği görülürken, mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi.

DİNK'İN KATİL ZANLISI OGÜN SAMAST'IN HAYRANI GENÇ KIZ: - "OGÜN İÇİN GEBERİYORUM"

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin duruşmaya ara verilirken, adliye dışında hareketlilik yaşandı. Her duruşma sırasında adliye dışında bekleyen ve katil zanlısı Ogün Samast'a hayranlığıyla bilinen Derya Koca isimli genç kız, bu celse sırasında da bekleyişini sürdürdü. Adliye dışındaki bir grupla arasında gerginlik yaşanan Derya Koca, "Bana kimse saygı göstermiyor.
Ogün için geberiyorum. Bütün duruşmalara geldim. Onu görmek için duruşmaya girmeye çalışıyorum ama giremiyorum. Bana saygı gösterin" dedi. Öte yandan, duruşmayı takip etmek üzere adliyeye gelen Brüksel Baro Başkanı Yues Oschinsky ise verilen ara sırasında yaptığı açıklamada, "Dink Ailesi'ne destek için buraya geldik. Onlara destek veriyoruz. Duruşmayı yakından takip ediyoruz. Tüm açılığıyla bu davanın sonuçlanmasını istiyoruz. Ağır işleyiş devam ediyor. Biz aileye desteğimizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

VERİLEN ARANIN ARDINDAN DURUŞMA YENİDEN BAŞLADI

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın görülmesine, verilen aranın ardından yeniden başlandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Veysel Şahin, tanık sıfatıyla ifade verdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi'ndeki bir olayla ilgili Trabzon İl Jandarma Komutanlığı'na davet edildiğini belirten Şahin, "Orada Yasin Hayal'i gördüm. Feridun Yüzbaşı ve Ömer Başçavuş vardı. Yasin Hayal'e özel bir ilgi vardı. 'Bu kim' diye sorduğumda 'Çok iyi birisi. Vatanını, milletini seven birisi' dediler" dedi. Sanık Yasin Hayal ise, tanık sıfatıyla ifade veren Veysel Şahin'i tanımadığını belirtti.

Cinayet suçundan tutuklu bulunan İstanbul'un eski emniyet müdürlerinden Şükrü Balcı'nın oğlu Ertuğrul Balcı da, duruşmada tanık olarak dinlenildi. Kaldığı koğuşta, "Cinayeti Ogün Samast işlemedi, ben bu cinayeti kimin işlediğini biliyorum" dediği öne sürülen ve bu nedenle duruşmaya çağırılan Balcı, "Ben böyle bir şey söylemedim. Sanıkları tanımıyorum" ifadelerini kullandı. Öte yandan, Hrant Dink'in avukatları Erhan Tuncel'i çapraz sorguya aldı. Avukatların "McDonald's'ı bombalaması ve Hrant Dink cinayetinin talimatlarını sen mi verdin?", "Trabzon'daki papazın öldürülmesi olayından haberin var mıydı?" şeklindeki sorularına "Hayır" yanıtını veren Tuncel, Yasin Hayal'i bir kere Trabzon merkezdeki alperen ocaklarında gördüğünü, ayrıca bir kere de üniversiteye beraber gittiklerini söyledi.

BİZE ULAŞIN