"Ruhban okulu açılabilir"

Başbakan Erdoğan ile Moskova ve Tüm Rusya Ortodoksları Patriği Kirill arasında geçen sohbetin ayrıntıları belli oldu. Patrik Kirill, Türkiye'de ruhban okulu açılabileceği bilgisini aldıklarını söylerken bu bilginin Başbakan'dan gelmediğini de ekledi.

Moskova ve Tüm Rusya Ortodoksları Patriği Kirill, aynı zamanda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki tavrını televizyondan izlediklerini ve takdir ettiklerini söyledi.

Edinilen bilgiye göre, Patrik Kirill, Başbakan Erdoğan'a, Davos'taki tavrını televizyondan izlediklerini ve takdir ettiklerini belirterek, "Televizyonda sizin konuşmanızı dinlerken Ruslar duygularını sizi alkışlayarak dile getirdiler." dedi.

Kirill, iki ülke arasında yüzyıllardır süren münasebetlerin halkların birbirlerini daha iyi tanımalarını sağladığını kaydetti. İki ülke arasındaki ilişkilerin çok olumlu bir noktada olduğunu vurgulayan Kirill, Türkiye'ye gelen Rus turistlerin halkların birbirlerini yakından tanımasına vesile olduğuna işaret etti.
Türkiye'deki din otoritelerle sıcak ve samimi bir ilişki içinde olduklarını anlatan Kirill, Medeniyetler İttifakı kapsamında din adamlarını ve dini otoritelere daha fazla yer verilmesini istedi.

Kirill, bu girişimin din adamları ve dini otoritelerle daha geniş halk kitlelerine ulaştığını belirterek, BM bünyesinde de din adamlarının bir araya gelerek sorunlara çözüm aramalarının dünya barışına çok olumlu katkılar sağlayacağını dikkat çekti.

Kirill, Antalya'ya gelen Rus turistlere ibadethane temin edilmesi konusunda yardım istedi.

Erdoğan ise Rus ile Türkiye arasındaki ilişkin 500 yıllık köklü bir ilişki olduğuna dikkat çekerek, iki ülke arasındaki 'çok boyutlu güçlendirilmiş' ortaklığın daha iyiye gittiğini kaydetti.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret alanındaki gelişmeleri de anlatan Erdoğan, enerji, turizm ve inşaat sektörlerinin bu ilişkide başat rol oynadığını vurguladı.

Erdoğan, son dönemde Türk-Rus evliliklerinin halklar arasındaki karşılıklı anlayışın artmasına yol açtığına değindi. Erdoğan, kendisinin mayıs ayı içerisinden Rusya Başbakanı Putin'le Soçi'deki görüşmenin çok olumlu geçtiğine işaret ederek, 2008 yılında Türkiye'de Rusya yılı olarak kutlandığını, 2009 yılında ise Rusya'da Türkiye yılı kutlandığını aktardı.

Erdoğan, Türkiye'ye gelen Rusların ibadethane ihtiyaçlarının karşılanması için her türlü kolaylığı gösterecekleri sözünü verdi.

Erdoğan, anıt müze niteliğindeki kiliselerin restorasyonunu yaptıklarını kaydetti.

Erdoğan, Kirill'in dile getirdiği, Medeniyetler İttifakı Kapsamı'nda din adamları ve otoritelerin etkili olmasında aynı görüşü paylaştıklarını sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN