16 yıl önce terörden kaçan işçiler mayın kurbanı oldu

Şırnak’ta mayın tuzağı baraja giden inşaat işçilerini vurdu. Üç ferdini yitiren Koç ailesi, terör yüzünden Lice’yi terk etmişti

Mayın tuzağı bu kez sivilleri hedef aldı. Silopi'de işçileri taşıyan minibüs teröristlerin döşediği mayına çarptı, 4 işçi öldü, 9 işçi yaralandı. Olay sabah saat 07.00 sıralarında Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Ballıkaya köyünün yakınlarında meydana geldi. İnşaatına başlanacak baraj projesinin yol yapımında çalışan işçiler, Silopi'den şantiyeye doğru yola çıktı. İşçileri taşıyan minibüs, köye yaklaştığında PKK'lıların döşediği mayına çarptı, 4 işçi öldü, 9 işçi yaralandı. Patlamada ölenlerin Ramazan Koç ve oğlu Velat Koç ile Ramazan Koç ve Murat Dinç olduğu bildirildi. Patlamada yaralananların ise Metin Koç, Zeki Dere, Adil Koç, Şevket Koç, Rıdvan Koç, Kenan Koç, Şefik Koç, İsmet Koç ve Ramazan Koç Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Koç, Dinç ve Dere ailesinden olan işçilerin aslen Diyarbakır Liceli oldukları, yıllar önce göç ettikleri Diyarbakır'da inşaat işiyle uğraştıkları bildirildi. İşçilerin Diyarbakır'da yaşarken, yol ihalesini alan şirketle Şırnak'a gittikleri açıklandı. Öte yandan PKK'nın mayın tuzağında hayatını kaybeden Ramazan Koç, oğlu Velat Koç ve amca çocukları Ramazan Koç'un, yıllar önce kaçtıkları teröre kurban gittikleri ortaya çıktı.

AMCA ANLATTI

Koç Ailesi, 1993'te Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşarken, terör olayları yüzünden köylerini terk ederek il merkezine yerleşti. Ancak 16 yıl sonra mayınlı saldırıda teröre kurban gittiler. Akrabalarının cenazelerini almak için Şırnak Devlet Hastanesi morguna giden büyük amca Mehmet Koç, 1993'de terör yüzünden Lice'ye bağlı Yünlüce köyünden Diyarbakır il merkezine göç ettiklerini anlattı. Mehmet Koç, şehre geldikten sonra ailece inşaat işiyle uğraşmaya başladıklarını ifade ederek, "Yeğenlerim de inşaat işiyle uğraşıyorlardı. 15-20 gün önce Şırnak'a gönderildiler. 'Çalışıyorlar' diye seviniyorduk. Böyle bir olayın yaşanması bizleri kahretti" dedi. Saldırının meydana geldiği Ballıkaya köyü de yine güvenlik nedeniyle 1990'lı yıllarda boşaltılmıştı.

BİZE ULAŞIN