Ogün Samast'ın yanında Yasin Hayal vardı iddiası

Dink cinayetinin 10'uncu duruşmasında tanıklar dinlendi. Tanık Mesme Havva, "Olay sırasında kenarda duran biri vardı. Vuran kişi kaçınca bu da kaçmaya başladı" dedi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davanın 10. duruşması dün Beşiktaş'taki İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada tutuklu sanıklar Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu hazır bulundu.

OGÜN SAMAST'IN OLAY YERİNDEKİ GÖRÜNTÜLERİ- GALERİ

OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...


Mahkeme Başkanı Erkan Canak, tanık olarak talimatla dinlenen Mesut Öz'ün ifadesini okudu. Mesut Öz ifadesinde "Dink cinayetinden 3-4 gün önceydi. Bakırköy'de yürürken Hrant Dink tesadüfen bana çarptı. Hemen sonra bir pastanede oturup sohbet ederken biri bizi izliyordu, sonradan TV'den bu kişinin Ogün Samast olduğunu anladım. Ayrıca bu kişi sokakta beklerken yanına minyon tipli biri gelmişti, bir süre konuşup gitti" dedi.

DUYDU AMA SÖYLEMEDİ

Olay anını gördüğünü söyleyen tanık Mesme Havva da şunları anlattı: "Olay tarihinde markette çalışıyordum. Akşamüstü arkadaşımla bankaya giderken önümüzde Hrant Dink yürüyordu. Arkamızdan gelen biri sağa sola iterek yol istedi. O an silah sesi geldi. Dink, ikinci kurşunda sendeleyerek yere düştü. İnsanlar kaçışmaya başladı. Dink'i kaldırıp bakmak istedim. Vuran kişiye de 'oğlum niye vurdun?' dedim. Durup 3'üncü kurşunu da sıktı. Dink düştüğü için 3'üncü kurşun boşa gitti. Ne için bekledi, emin olmak için mi anlamadım. Sonra kaçmaya başladı. Olay sırasında kenarda duran biri vardı. Vuran kişi kaçınca bu da kaçmaya başladı. Hatta yolda kızın birine çarptılar elindeki paralar döküldü." Tanık Havva, Başkan Canak'ın "Emniyetteki ifadende Ogün Samast'ın vurma anında 'Geber Ermeni geber' diye bağırdığını söylemişsin" diye hatırlatması üzerine "Duydum ama söylemek istemiyorum" dedi.

TEŞHİS ETTİ

Havva, mahkeme başkanının isteği üzerine Samast'ı ve Hayal'i işaret etti. Söz alan Hayal, "Olay tarihinde Trabzon'da olduğum emniyet kayıtlarında belli" dedi. Ogün Samast ise, "Koşarken yanımda biri var denildi. Ancak ben koşarken önünden geçtiğim restorandan biri çıktı. Elinde poşet vardı. O da koşuyordu. Nereye gittiğini bilmiyordum. Bir süre sonra beni geçti" dedi. Mahkemeye tanık olarak getirilen başka bir cinayet suçundan Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski emniyet müdürlerinden Şükrü Balcı'nın oğlu Ertuğrul Balcı, "Mahkemeye dilekçe gönderen kişi, cinayeti Samast'tan başka birinin işlediğini, bunu Celalettin Cerrah'ın da benim de bildiğimi söylemiş. Böyle bir şey yok" dedi. Tanık olarak dinlenen Malatya Cezaevi'nde başka bir suçtan hükümlü eski jandarma istihbaratçısı Veysel Şahin ise Trabzon'a bir gidişinde Jandarma Merkez Komutanlığı'nda Yasin Hayal'i gördüğünü söyledi. Şahin, "Hayal burada bir başçavuşla konuşuyordu. Tanıdığım istihbarat yüzbaşıya bu adamın kim olduğunu sordum. 'Kendisini tanırım, iyi çocuk, vatana millete zarar vermeyecek birisi' dedi. Erhan Tuncel'i ise tanımam, Trabzon'da hiç görmedim" diye konuştu. Erhan Tuncel, "Dink bir yıl daha fazla yaşadıysa ben ve polis Muhittin Z. sayesindedir" dedi. Tuncel hayatından endişe ettiği iddiasıyla tanık koruma programına alınmak istedi. Tuncel'in talebi reddedildi. Bu davada ilk kez, gelecek duruşmada 'Tanık 1' kod adlı gizli bir tanığın dinlenmesine karar verildi.

BİZE ULAŞIN