Bakan Çiçek'ten onaylanan kanuna yorum

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın onayladığı yasa, Türkiye'nin Katılım Ortaklığı Belgesi içerisindeki taahhütleri arasında olup demokratikleşmeyle ilgili bir yasal düzenlemedir. Güncel herhangi bir olayla ilgisi yoktur'' dedi.

Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 5918 sayılı yasayı bugün onayladığını anımsatarak, ''Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül'ün yasaları onaylaması ile düzenlemesini arzu ettiği hususlarla da ilgili Başbakanlığa tavsiye niteliğinde yazılar gönderdiğini'' söyledi.

Çiçek, Cumhurbaşkanı Gül'ün bu defa da Başbakanlığa yasayı onayladığını bildirerek, Cumhurbaşkanlığından Başbakanlığa, ''Askerlik hizmeti bakımından disipline ve hukuki güvencelere ilişkin olarak ortaya çıkması muhtemel tereddütleri giderecek yasal düzenlemelerin de yapılmasında fayda görülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız belirtilen hususlarda gerekli yasal düzenlemenin ivedilikle yapılmasının uygun olacağını belirtmişlerdir'' şeklinde yazı gönderildiğini kaydetti.

Bunun esasen üzerinde durdukları bir konu olduğunu vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:
''Sayın Cumhurbaşkanı'nın onayladığı yasa, Türkiye'nin Katılım Ortaklığı Belgesi içerisindeki taahhütleri arasında olup demokratikleşmeyle ilgili bir yasal düzenlemedir. Güncel herhangi bir olayla ilgisi yoktur.
Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanı'nın belirttiği konular üzerinde, esasen biz de Hükümet olarak çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda bunun iki şekilde mümkün olacağını düşünüyoruz; bunların 353 Sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu'nun 9. maddesinde 'genel görev' başlığı ile ilgili olarak 'askeri suç' kavramını netleştirmektir. 'Ne askeri suçtur, ne değildir' bunu daha sarih bir şekilde ortaya koymak gerekmektedir. Tereddütleri ortadan kaldırmak için. İkinci yapılacak düzenleme de yine kamuoyunda tereddütlere sebebiyet veren, hukuken çok fazla tereddüt olmasa bile, tereddütlere sebebiyet veren Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin başta Genelkurmay Başkanımız, kuvvet komutanlarımız ve birlik komutanlarına varıncaya kadar bunların yaptıkları görevlerle ilgili olarak hukuki güvencelere kavuşturulması konusunda bir düzenlemenin yapılmasıdır. Bu iki konu ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı'nın ifade etmek istediği konulardır.''

Bunları müstakil birkaç maddelik düzenleme şeklinde yapabileceklerini, ancak Ceza Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle beraber Askeri Ceza Kanunu'nda da Askeri Yargılama Usulü Kanunu'nda da bir değişiklik yapılması zarureti olduğunu söyleyen Çiçek, şunları kaydetti:
''Ancak, diğer yasalardaki bu değişiklik yapılmış olmasına rağmen, Milli Savunma Bakanlığınca bu yasa Meclis'e sevk edilmemiştir. Velev ki Türk Ceza Kanunu'na uyum açısından Askeri Ceza Kanunu'nda da ve Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu'nda da uyumu sağlamak için bir düzenleme bir bütünlük içerisinde sevk edilebilir. Bu şekilde de yapılabilir, ama her halükarda bir düzenlemeyi Meclis açılır açılmaz, konuşarak, ilgili kurumların da görüşünü alarak süratle yapabiliriz. Böylece kamuoyundaki tartışmalar da hukuken netleşmiş olur.''

BİZE ULAŞIN