Spermler başkasına ait

Münevver Karabulut cinayetinde yeni bir gelişme yaşandı. Adli Tıp otopsisi sonucunda cesetteki spermin başkasına ait olduğu açıklandı.

İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Öğretim Üyesi Profesör Şebnem Korur Fincancı NTV'ye konuştu. Fincancı şunları söyledi:

"Otopsi sırasında hekimlerimize yardım eden teknisyenlerimiz var. Bundan önceki yıllarda ne yazık ki özel bir eğitim alınmadan, sadece hizmetli, memur kadrosunda görev yapan insanların görevlendirilmeleri ile bu alanda yetişmeleryle gerçekleştiriliyordu. Dolayısıyla bu durum otopsi süreçlerinde çok ciddi aksaklıklara yok açıyor. Burada da benzer bir olayın yaşandığını gördük. Tabii bunlar gerçekten üzücü olaylar. Çünkü ortaya yeni bir sanık atılıyor, böyle bir yanlışlığın ortaya çıkmasıyla bir sanığın araştırılması gündeme geliyor.

Cenazelerin giysilerinin çıkartılması ve incelenmesi sırasında otopsi teknisyeni eldivenini değiştirmeden bir cenazenin giysilerini çıkarıp incelenmesi için verdikten sonra bir başka cenazeninkini yine aynı eldivenle çıkardığı için böyle bir bulaşma söz konusu oluyor. Şu anda Türkiye'de otopsi eğitimi veren tek bir üniverside bir birim var Mersin'de. Bu birimlerin arttırılmasına eğitimli donanımlı otopsi teknisyenlerinin yetiştirilmesine ihtiyaç olduğu hep beraber görülmüş oldu. Burada bir başka kişiye ait spermotozoidin bulunmuş olması üzerine şu anda kurum başkanı olan meslektaşımız bunun bir bulaşma olup olamayacağının araştırılmasını öneriyor. Yapılan DNA incelemesinden spermin aynı gün otopsi yapılan bir başka cenazeye ait olduğu tespit ediliyor. Zaman zaman bu tür hatalar olabilir. Çok sık değil ama çok önemli bir hatadır. Bir başkasının töhmet altında bırakılması gerçekten çok üzücü. Dolayısıyla bu tür durumların sıfır hata ile çalışacak biçimde düzenlenmesine ihtiyaç var. Bunların yeniden doğrulanması ve doğruya ulaşılması için yapılan ek incelemelerden kaynaklanan bir durum. Sonuçta meslektaşlarımız doğruya ulaşmaya çalışıyor. Çünkü burada böyle bir aksaklık olduğu fark ediliyor ve yeniden incelemeler tekrarlanıyor. Dolayısıyla gecikme buradan kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra merkezde çok ciddi bir iş yükü var, bu zorlayıcı bir durum. Merkezileşme sıkıntı yaratıyor, bu işi birimlerde gerçekleştirmek gerekiyor."

BİZE ULAŞIN