Ergenekon davası 740 kişilik teknolojik salonda görülecek

Silivri Cezaevi kampusunun yanına inşa edilen Avrupa ve Türkiye'nin en büyük duruşma salonunda gizli tanıklar için özel bölme de olacak

Ergenekon davası 20 Temmuz'dan itibaren, Silivri Cezaevi kampusunun yanında inşa edilen Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük duruşma salonunda görülecek. 740 kişilik salonda izleyiciler, gelişmeleri an be an dev ekranlardan izleyebilecek. 5 ayda tamamlanan 1000 metrekarelik salonu İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı tanıttı.

Gizli tanıklar için salon dışında özel bir bölme var. Gizli tanıkların ifadeleri sırasında sesleri ve görüntüleri dijital olarak değiştirilerek salonda bulunan iki dev ekrandan izlenebilecek.
Hâkim, savcı ve avukatlar gizli tanıklara kameralar aracılığıyla soru yöneltebilecek. Duruşma sırasında avukatlara söz kime verilecekse o kişinin mikrofonu açılacak. Gündemdeki 3'üncü iddianameye ilişkin soruları da yanıtlayan Çolakkadı, "İddianamenin yazılıp bitirilmesi, tamamlanması anlamına gelmiyor. 5 savcı çalışıyor. Prosedürler bittiğinde daha önce yaptığımız gibi açıklama yaparız" dedi. Çolakkadı, tamamlanmasının da 1 ay süreceğini söyledi.
BİZE ULAŞIN