27 yıllık Dev-Yol davasına 'bozma'

1982'de sıkıyönetim mahkemesinde görülmeye başlanan davada Yargıtay, yerel mahkeme kararını bozdu. Zaman aşımı süresinin dolmasına 3 yıl var

Yargıtay 11'inci Ceza Dairesi, 27 yıldır devam eden Dev-Yol davasında verilen son mahkûmiyet kararını, "sanıkların savunma haklarının kısıtlandığı" gerekçesiyle bozdu. Böylelikle davanın zaman aşımına uğraması büyük olasılık haline geldi. Karar 12 Eylül 2010'a kadar kesinleşmezse, dava zaman aşımından ortadan kalkacak. Dava 18 Ekim 1982'de 574 sanığın Mamak'taki askeri cezaevi bahçesinde Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi heyetinin karşısına çıkmasıyla başladı. Dava devam ederken ek iddianamelerle sanık sayısı 723'e kadar ulaştı.

SANIKLARDAN BİRİ ÖLDÜ

Sıkıyönetim Mahkemesi, 1989'da 7 sanık için kalem kırdı, 39 sanığı ömür boyu hapse mahkum etti, 346 sanık için de 2-20 yıl arası hapis cezası kararı verildi. Sıkıyönetimin hali sona ermesiyle dava Yargıtay'a geldi. İlk karar bazı sanıklar yönünden bozuldu. Dava o tarihten bu yana Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 1991'deki afla, idam cezasına çarptırılanlar 10, müebbet alanlar da 8 yıl cezaevinde kalmak şartıyla salıverildi. Sanıklardan 22'si için karar henüz verilmemişti. Şimdi yaş ortalamaları 55 olan bu sanıkların davası da 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etti. 2006'da 20 sanık için müebbet, 2 sanık için de 16 ve 18 yıl hapis cezası kararı verdi. Temyiz süreci beklenirken dava dosyasının klasörlerinden bazılarının kaybolduğu ortaya çıktı. Müebbet hapis cezasına çarptırılanlardan Osman Nuri Ramazanoğlu 2008'de vefat etti. Dünkü kararın ardından, avukatlardan Mehdi Bektaş zaman aşımı süresinin, eylemlerin kesilmiş olduğu 12 Eylül 1980'den itibaren işlemeye başladığını söyledi. Davanın 23 sanığı bozma kararını dün akşam, yakınlarıyla ve dostlarıyla yemek yiyerek kutladı. Türkülerin söylendiği, şiirlerin okunduğu yemekte konuşan davanın sanıklarından Cahit Akçam, "Bu kötü günleri birbirimize sarılarak atlattık" dedi.

BİZE ULAŞIN