5 ilde fuhuş baskını

İstanbul'da fuhuşa yönelik operasyonda, aralarında yabancı uyruklu kadınların da bulunduğu 157 kişi yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Silivri, Büyükçekmece ve Küçükçekmece'de faaliyet gösteren bazı otellerde alıkonulan yabancı uyruklu kadınların fuhuşa zorlandığı bilgisine ulaşan Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri, dört aylık planlı çalışmanın ardından, 24 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.
Operasyonda, aralarında kadınları fuhuşa zorladıkları ileri sürülen kişilerin de bulunduğu, çoğunluğu yabancı uyruklu kadın 157 kişi gözaltına alındı. Söz konusu adreslerde yapılan aramalarda, yabancı uyruklu kadınlara ait olduğu belirlenen çok sayıda pasaport ile sahte kimlik ele geçirildi.
Yetkililer, konuyla ilgili operasyonların sürdürüldüğünü bildirdi.

Mersin, Adana, Burdur ve Kayseri'de düzenlenen fuhuş operasyonunda gözaltına alınan 28 kişi adliyeye sevk edildi.

Mersin Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Asayiş Şube Müdürlüğü ile Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Mersin merkez, Tarsus ve Çamlıyayla ilçeleri ile Adana, Burdur ve Kayseri'de eş zamanlı operasyon düzenlendi.

İki otel ve bazı evlere düzenlenen operasyonda, şebeke sorumlusu M.Y. ile iki otel sahibinin de aralarında bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı.

Zanlılardan 14'ünün fuhuş, 6136 ve 1918 sayılı kanunlara muhalefet, hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarından sabıkaları bulunduğu tespit edildi. Zanlılar sağlık kontrollünün yapılmasının ardından ''kanunun açıkça suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak,
cebir ve şiddet kullanmak suretiyle fuhşa sürüklemek, yaptırmak ve yer temin etmek'' suçlarından adliyeye sevk edildi.

Otobüs ve minibüsle adliyeye getirilirken yüzlerini gizlemeye çalışan zanlılar, gazetecilere de tepki gösterdi. Aynı operasyonda, fuhuş yaptırılan ve teşvik ettirilen 15 kadın hakkında idari işlem yapıldığı, yabancı uyruklu 3 kadının ise sınır dışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğüne teslim edildiği bildirildi.

BİZE ULAŞIN