Friedman 'Türkiye, Osmanlı topraklarına dönecek' demişti

ABD'li ünlü stratejist, Pentagon'un danışmanı 'Gölge CIA' lakaplı, Stratfor'un Başkanı George Friedman, bir süre önce Türkiye'nin 100 yıl sonra dünyanın en büyük 4 gücünden biri olacağını iddia ettiği 'Önümüzdeki 100 Yıl' adlı kitabını tanıtmıştı. Friedman, Türkiye'nin 2040 yılına kadar Osmanlı toprakları üzerinde yeniden hâkimiyet sağlayacağını söylemişti. Friedman'ın çarpıcı açıklamalarından bazıları şöyleydi:
Avrupa Birliği yıkıldı. Türkiye kesinlikle buraya girmemeli. Türkiye artık yüzünü çoğunluğunu İslam ülkelerinin oluşturduğu bölgede liderliğe çevirsin. Bunun için ekonomik gücünüz ve Osmanlı yeteneğiniz var.
İslam dünyasını bir ülke yönetecekse o kesinlikle Türkiye olur. Sadece ekonomik de değil. Bölgede hem barış ortamı sağlayıp hem de Amerika'ya dost olabilecek tek ülke Türkiye.
Çin ve Rusya gibi ülkeler gerileyip yerini Türkiye, Japonya, Meksika ve Polonya gibi yeni dünya güçlerine bırakacak. Rusça veya Çince'yi bırakın, Türkçe, Japonca, Polonya ve Meksika dillerini öğrenmeye bakın.
Yüzyıl sonunda çıkabilecek savaş ABD ile Türkiye-Japonya ittifakı arasında olacaktır.
BİZE ULAŞIN