5 yılda 10 general ve amiral istifa etti

Üst düzey askerlerin ayrılma nedenleri arasında; aşk ilişkisi, dinleme iddiaları bulunuyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) 1990'dan 2004'e kadar biri Genelkurmay Başkanı olmak üzere, sadece 2 general istifa etti. Ancak istifalar 2004'ten sonra hız kazandı. Son 5 yılda çoğu 'geleceği parlak görülen' 10 general çeşitli nedenlerle istifayı tercih etti. General ve amirallerin istifa nedenleri arasında çuval olayı, gönül ilişkisi, telefon dinleme iddiası, komutanla anlaşamama, boşanma gibi nedenler öne çıktı.
İşte yıllara göre istifa furyasının seyir defteri:
1990 (1 istifa):
Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay, Körfez Savaşı'nda Türkiye'nin konumuyla ilgili, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile ters düşüp istifa etti.
2001 (1 istifa): Beyaz Enerji Operasyonu'nu yürüten Tümgeneral Osman Özbek, operasyonu yürütürken Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'la ters düştü. Bir alt rütbedeyken yürüttüğü Kayseri Bölge Komutanlığı'na yeniden atanan Tümgeneral Özbek, bu görevinden "General koltuğa yapışmaz" diyerek istifa etti.

'ÇUVAL' İSTİFALARI
2004 (2 istifa):
Geleceğin Genelkurmay Başkanı gözüyle bakılan Korgeneral Köksal Karabay, Genelkurmay Harekât Başkanı'yken, 2003'te Süleymaniye'deki ünlü "Çuval olayı" yaşandı. Daha sonra önce 3. Kolordu Komutanlığı'na, ardından da devre arkadaşının komutan olduğu, Harp Akademileri Komutan Yardımcılığı'na atandı. Bunun üzerine 1 Eylül 2004'te istifa etti. 2003'te Tümgeneral olan Alaettin Parmaksız da, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'nda görevliyken, 2004'te Konya Personel Okul Komutanlığı'na atanınca istifa etti.
2006 (2 istifa): Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Reha Taşkesen ise 2006'da ani bir kararla istifa etti. Taşkesen'in 52 yaşında üniformasını çıkarmasının ardında, aşk hayatı ile ilgili iddiaların olduğu öne sürüldü. Aynı yıl, Deniz Kuvvetleri Harekât Eğitim Daire Başkanı Tuğamiral Şems Aktuğ da kendisini uyaran Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Öğütçü'ye "Bana sesinizi yükseltemezsiniz, istifa ediyorum" dedi.
2007 (2 istifa): YAŞ sonrası, Hava Kuvvetleri iki generalin istifası ile sarsıldı. Parlak sicili olan Tümgeneral Orhan Uğurluoğlu, Hava Harp Okulu Komutanlığı sırasındaki 6 kız ve erkek öğrencinin okulda cinsel ilişki kurdukları iddialarıyla ilgili skandal patlak vermişti. Kurmay Başkanı olan ancak Şûra'da terfi edemeyen ve görev süresi bir yıl uzatılan Tuğgeneral Muzaffer Karaca da istifayı seçti.

BİZE ULAŞIN