Ankara'dan yanıt: Sınırlarımız bellidir

Dışişleri Bakanlığı, "Kürtler, Türkiye'nin Musul Vilayeti olmak istiyor" raporunu değerlendirdi: Irak'ın toprak bütünlüğüne ve birliğine verdiğimiz önem gayet net. Türkiye'nin sınırları bellidir

Uluslararası Kriz Grubu'nun raporunda yer alan "Irak parçalanırsa Kuzey Irak Türkiye ile birleşecek ve Musul vilayeti kurulacak" iddiaları Ankara'da yankı buldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hayali ifadeler üzerinden resmi açıklama yapamayız" derken, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin "Türkiye'nin sınırları bellidir. Bu tür tartışmalara kulak asmak doğru değil. Irak'ın toprak bütünlüğü ve birliğine verdiğimiz önem gayet net bilinmektedir" açıklaması yaptı. Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı AK Partili Murat Mercan, "Bizim için önemli olan, bölgede istikrar. Bu tartışmaları doğru bulmuyorum" derken DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, "Kürt kardeşlerimiz hayal görüyor" açıklamasında bulundu. İşte "Musul Vilayeti" iddiasına ilişkin yaklaşımlar: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Bizler, tabii hayali veyahut da basında yer almış olan bazı ifadeler üzerinden kalkıp da ciddi, resmi bir açıklama yapamayız.

DTP: KARDEŞLERİMİZ HAYAL GÖRÜYOR
Murat Mercan (TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı AK Parti Eskişehir Milletvekili):
Bizim için en önemli şey, bölgedeki istikrar ve barışın sağlanmasıdır. Bu tartışmaları doğru bulmuyorum.
Bengi Yıldız (DTP Batman Milletvekili): Türkiye demokratik özerklik kavramından veba gibi kaçıyor. Irak'ta federe devlet var. Davulun sesi uzaktan hoş gelir. Şu anki hallerine şükretsinler. Kürt kardeşlerimiz hayal kuruyor.
Onur Öymen (CHP Genel Başkan Yardımcısı): Bizim hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yok. Bunun uygulama imkânı da olamaz, konuşulmasını da ciddiye almıyoruz.
Mehmet Şandır (MHP Grup Başkan vekili): Küresel güçlerin küresel planlarına Türkiye yem edilmemeli. Irak'ın kuzeyinde kurulmaya çalışılan Kürt siyasi varlığına yeni bir kamuflaj aranıyor. Talep Türkiye'nin çıkarlarına uygun değil.

BİZE ULAŞIN