Kars'ta tarihi eser kaçakçılığı

Kars'ta düzenlenen operasyonda Bizans dönemine ait olduğu belirlenen 1001 adet gümüş sikke ele geçirildi.

Kars Valisi Ahmet Kara, Valilik Salonu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, bir ihbarı değerlendiren İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Faikbey Caddesi'nde düzenlediği operasyonda, H.Y, S.Y. ve Z.T'nin gümüş sikkelerle yakalandığını bildirdi.

Kara, zanlıların ellerinde poşet içerisinde ele geçirilen gümüş sikkelerin, Bizans İmparatoru Alexıus Comnenus dönemine ait sikkeler olduğu ve Yunanistan'daki Teselonya Alexius dönemi elektron sikkeleriyle birebir benzerlik gösterdiğinin tespit edildiğini anlattı.

Gözaltına alınan zanlılar hakkında yasal işlem başlatıldığını belirten Kara, ''Bu operasyon, Emniyet Müdürlüğümüzce bu güne kadar gerçekleştirilen en geniş kapsamlı operasyon ve Müze Müdürlüğümüze kazandırılan en büyük sikke koleksiyonudur'' dedi.

Birçok medeniyete beşiklik eden ve önemli ticaret merkezlerinin kesişim noktasında yer alan Kars'ın tarihi zenginlikler açısından her dönemde ön planda yer aldığını ifade eden Kara, şunları kaydetti:

''Bu tarihi mirası fırsat olarak değerlendiren bazı art niyetli kişilerce tarihi dokumuz bilinçsizce yağmalanmakta ve sadece basit kar amacı güdülerek yok edilmektedir. Günbegün bu şekilde eksilen tarihi mirasımıza sahip çıkabilmek amacıyla Kars Emniyet Müdürlüğü tarafından kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılığının engellenmesine yönelik yürütülen mücadele aralıksız olarak devam edecek.''

BİZE ULAŞIN