Saray'daki konsere Alperen tepkisi

Türkiye'nin ünlü piyanistlerinden İdil Biret'in, Topkapı Sarayı'nda verdiği konser sırasında dışarıda konser afişlerini yakarak tekbir getiren bir grup, içeri girmek isteyince polisin müdahalesiyle dağıtıldı.

Alınan bilgiye göre, İdil Biret'in konserinin başladığı sırada Topkapı Sarayı'nın ana giriş kapısı önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, içeri girmek istemeleri sarayın güvenliğinden sorumlu jandarmalarca engellendi.

Grup, bunun üzerine çevrede asılı olan İdil Biret'in konser afişlerini toplayarak ateşe verdi.
Bir süre tekbir getirerek slogan atan grup, daha sonra sarayın önünde toplu olarak namaz kıldı.
Daha sonra Gülhane Parkı'na yürüyen grup, bu kez de arka kapısından Topkapı Sarayı'na girmek istemeleri sırasında polis tarafından dağıtıldı. Dışarda olay sürerken, İdil Biret konserini tamamladı.

Konserden çıkan izleyiciler, dışardaki olayın farkında olmadıklarını ifade ederek, ''Çok güzel bir konser oldu'' dedi.

Organizatör Hakan Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konserden önce sürekli olarak konserin yapılıp yapılmayacağını soran faks ve e-mailler aldıklarını ifade etti.

Konserin, Topkapı Sarayı 1. Avlu denilen bölümde açık alanda yapıldığını ve yaklaşık 2 bin dinleyicinin geldiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Konser, gayet güzel geçti. Dışarıdaki olayları ben fark ettim. İdil Hanım da zaten konsere gelirken orada toplananları görmüş. Dinleyiciler ise olayları hiç duymadı. Konser gayet keyifli bir şekilde tamamlandı. Polis, konser sonuna kadar çevrede güvenlik önlemi aldı. Çıkışta İdil Biret hayranları için yüzlerce CD imzaladı. İdil Hanım ve diğer sanatçılar konser sonrasında otellerine kadar polis nezaretinde götürüldü.''

BİZE ULAŞIN