Uçakta rahatsızlandı A gribi paniği çıktı

Londra'dan gelen Türk çocuk uçakta terleyip kusunca ortalık karıştı. Çocuk Gaziantep'te tedaviye alındı. O uçaktaki yüksek ateşli 5 Iraklı ise kayıplara karıştı

Gaziantep aktarmalı Londra-Kıbrıs seferini yapan uçakta bulunan Türk çocuk rahatsızlanınca A gribi (domuz gribi) paniği yaşandı. İngiltere'de yaşayan Gaziantepli aile tatil için Türkiye'ye gelmek üzere önceki gece Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (KTHY) Gaziantep aktarmalı Londra-Kıbrıs seferini yapan uçağına bindi. Ailenin 13 yaşındaki oğulları O.B., havadayken rahatsızlandı. Anne E. B., oğlunun terlemesi ve istifra etmesi üzerine paniğe kapıldı ve "Oğlum gripti, ilaçlarını vermediler" diye bağırdı. Annenin sözleri uçakta bir anda A gribi paniğine yol açtı. Mürettebat maske taktı, yolcular ağızlarını peçete ve mendillerle kapatmaya çalıştı. Pilotlar Gaziantep'teki havaalanı yetkililerine bilgi verdi. Uçak iner inmez hazır bekletilen ambulansa alınan O.B., Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi'ne gönderildi. O.B. buradan da Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. İntaniye servisine alınan O.B.'nin tedavisine başlandı. Domuz gribi testi için kan örnekleri alınırken, servis de karantinaya alındı. Anne E.B. ve dayı P.S. hastaneye koşarak çocuğun testlerinin sonucunu beklemeye başladı. O.B.'nin okulunda 2 hafta önce 2 öğrencide A gribi virüsü saptandığı, okulun 1 hafta tatil edildiği, bu sırada 'yüksek ateş ve halsizlik' şikâyetiyle hastaneye başvuran O.B.'ye soğuk algınlığına bağlı normal grip teşhisi koyulduğu ve evine gönderildiği ortaya çıktı. Londra'da havaalanındaki görevlilerin O.B.'nin bir torba ilacını da uçağa almasına izin vermediği, ilaçların kargoya konulduğu da ileri sürüldü.

ŞÜPHELİ IRAKLILAR KAÇTI
O.B. dışında uçaktan inen diğer tüm yolcular da termal kameralarla kontrolden geçirildi. Yaklaşık 200 kişiden, yüksek ateş tespit edilen 5 Iraklı da 'domuz gribi şüphelisi' olarak hastaneye sevk edildi. Ancak burada hiç de beklenmedik bir durum yaşandı. İddiaya göre 'yerimiz yok' denilerek uzun süre Şahinbey Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi bahçesinde bekletilen Iraklılar ortadan kayboldu.

BİZE ULAŞIN