AB: Musul ili önerisi tehlikeli

Uluslararası Kriz Grubu'nun "Kuzey Iraklı Kürt liderlerin Türkiye ile birleşmek istediği" yönündeki raporuna AB'den tepki geldi

Uluslararası Kriz Grubu'nun "Kuzey Iraklı Kürt liderlerin Türkiye ile birleşmek istediği" yönündeki raporunda dile getirilen senaryoyu Avrupa Birliği çevreleri "tehlikeli" ve "gerçek dışı" buldu. Görüşler şöyle:
Andrew Duff (Avrupa Parlamentosu Liberal Demokratlar Grubu İngiliz Milletvekili)
Kuzey Irak'ın Türkiye'ye bağlanmak istediği sonucuna varılması bence çok şaşırtıcı bir yaklaşım. Üstelik bunu oldukça tehlikeli bir öneri olarak da görüyorum. Bu konunun çok dikkatli ve özenli bir şekilde tartışılması gerekir. Bence Irak konusunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde tartışılması gerekiyor. Irak konusunda bir uzlaşmaya varılmalı. Benim görüşüm, Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gereğidir. AB de zaten Irak Cumhuriyeti'nin sınırlarının olduğu şekilde korunması için gayret gösterecektir.
Burfan Jaf (Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesi AB Ofisi Temsilcisi)
Kuzey Irak'ın Türkiye'ye bağlanabileceği düşüncesini gerçek dışı olarak görüyorum. Böyle bir şeyi düşünmenin tehlikeli olduğu kanısındayım. Irak'ın federal bir ülke olduğu unutulmamalı. Şu andaki tek gerçek de budur. Bununla birlikte Türkiye'nin Kuzey Irak ile son dönemde yakınlaştığı bir gerçek. Özellikle Türkiye, son dönemde Kuzey Irak'ın enerji açısından çok büyük potansiyele sahip olduğunun farkına vardı. İşte bu nedenle Türkiye, Kuzey Irak ile ilişkilerini geliştirme yolunu seçti. Bu yılın sonuna doğru veya gelecek yılın başında Erbil'de Türk Konsolosluğu açılırsa şaşırmayın. Tabii ki ondan ayrı olarak Kültür Turizm Ataşeliği de açılacak. Şu anda Erbil'de Konsolosluk açmak isteyen 6-7 Avrupa ülkesi sırada bekliyor. Bunun sayısının 13-14'ü bulacağını sanıyoruz. Türkiye ve Kuzey Irak arasında çok ilginç bir ilişkiye tanık oluyoruz ve gelecekte de bunu göreceğiz. Tabii ki Türkiye'nin Kuzey Irak ile yakınlaşması biraz da bazı AB ülkelerinin AB adayı olan Türkiye'yi cesaretlendirmesi sayesinde oldu.

BİZE ULAŞIN