Aysun Kaptan Somali'de rehin

Çarşamba günü Somalili korsanların el koyduğu Horizon-1 gemisinde bir kadın kaptan olduğu anlaşıldı. Olayı dün öğrenen 4. kaptan Aysun Akbay'ın ailesi endişeli bir bekleyiş içine girdi

Aden Körfezi'nde geçen çarşamba Somalili korsanlarca kaçırılan Türk gemisi "Horizon- 1"de rehin tutulan mürettebattan dördüncü kaptan Aysun Akbay'ın İzmir'deki ailesi kızlarının gemide olduğunu dün öğrendi. Ailenin endişeli bekleyişi sürerken genç kaptanın ablası, "Kardeşimi aradım, telefonu korsanlar açtı" dedi. Gemideki tek kadın mürettebat olan 24 yaşındaki dördüncü kaptan Aysun Akbay'ın Dikili'deki yazlıkta bulunan ailesi, eylemden dün haberdar oldu. Genç kızın İstanbul'daki teyzesi olayı öğrenir öğrenmez Aysun Kaptan'ın anne-babasına haber verdi. Haber üzerine paniğe kapılan aile, apar topar İzmir Menemen'e döndü. SABAH'a açıklama yapan Aysun Akbay'ın babası Özcan Akbay, "İki gün önce televizyondan bir Türk gemisinin kaçırıldığını öğrendim. Ancak, kızımın görev yaptığı gemi olabileceğini tahmin etmedim. Eylemi dün sabah duydum ve şoke oldum" dedi. Hemen geminin bağlı olduğu şirketi aradığını belirten Özcan Akbay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şirket yetkilileri, 'telaşlanmayalım diye' haber vermediklerini söyledi. Kızımla gemi kaçırılmadan bir gün önce görüştük. Telefonda sesi çok iyi geliyordu. Hangi milletten olursa olsun bir babanın, bir annenin, evladının hayatından endişe etmesi anlatılamaz bir duygu. Tek isteğimiz devletin bize sahip çıkması ve kalıcı bir çözüm bulunması."

TELEFONU KORSANLAR AÇTI

Anne Şerife Akbay, bir an önce kızına kavuşmayı ve onu kucaklamayı istediğini belirterek, "Kızım bir gün önce telefonda bize Suudi Arabistan'da olduklarını ve Ürdün'e gideceklerini, sağlığının yerinde olduğunu söyledi ve merak etmememizi istedi. Bir an önce kızıma kavuşmak ve onu kucaklamak istiyorum" dedi. Öte yandan, Akbay'ın ablası Ayşen ise kardeşinin kaçırıldığını öğrenince gemiyi aradığını ve telefonu korsanların açtığını belirtti. Akbay, "Fakat birbirimizin dilini bilmediğimiz için konuşamadık" dedi.

BİZE ULAŞIN