İşte şampiyonların sırrı

Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) Türkiye birincileri arasında yer alan Serhat Güzel ve Mücahid Erdoğan başarılarını düzenli çalışmaya borçlu olduklarını belirtirken, tercihlerinin Tıp Fakülteleri olduğunu söyledi.
Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte mutluluklarını dershanelerindeki öğretmenleri ile paylaşan öğrenciler hedeflerini anlattı. ÖSS'de Sözel 2 puan türünden Türkiye birincisi olan Özel Çağ Fatih Fen Lisesi'nden Serhat Güzel, "Hocalarımın programlarına uydum, çok fazla da bir şey yapmadım. Tercihim doktorluk" diye konuştu. İstanbul'da yatılı olarak okuduğunu ve Şanlıurfalı 7 çocuklu bir aileden geldiğini anlatan Güzel, "Ailem Urfa'da. 6 kardeşim var. Ailemin henüz haberi yok sanırım, çünkü beni
aramadılar" dedi.

Eşit Ağırlık 2 puan türünden Türkiye birincisi olan Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi'nden Mücahid Erdoğan ise verilen programlara uyduğunu ifade ederek, "Ailem ve öğretmenlerimizin duaları ile birincilik elde ettik. Böyle büyük bir başarı beklemiyordum. Bende tıp fakültesi istiyorum" şeklinde konuştu.

Sözel ve eşit ağırlık 1 puan türünden Türkiye ikincisi olan İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nden Alican Göksel de, "Ben aslında geriden geliyordum. İlk dönemde sınavlarım iyi değildi. Çalışkanlar grubu vardı ve bende onların içinde yer almıyordum. Ben daha sonradan açıldım. Ders çalışmaya başladım ve sonradan gerisi geldi. sınava gireceklere tavsiyem kendilerini son sene bu işe versinler, iyi motive etsinler" şeklinde konuşurken, tercihinin mühendislik olduğunu söyledi.

Sayısal 2 türünden Türkiye ikincisi olan İstanbul Özel Devran Lisesi'nden Ömer Yakarn da aldığı başarı karşısında mutlu olduğunu belirtti.

TÜRKİYE BİRİNCİSİ: DUALARIYLA DESTEK OLANLARA TEŞEKKÜR EDERİM

ÖSS'de derece elde öğrencilerin mütevazi davranmaları dikkat çekti. 300 tam puan alarak birinci olan Mücahit Erdoğan ve Serhat Güzel, elde ettikleri başarılarda aileleri ve öğretmenlerinin emeği ve dualarının önemli katkısı olduğunu söyledi. Sözel-2 puan türünde Türkiye birincisi olan Serhat Güzel yaptığı açıklama, "Başarımda emeği geçen Fatih Koleji ve FEM Dersaneleri'ne teşekkür ederim." dedi. Eşit Ağırlık-2 puan türünde Türkiye birincisi olan Mücahit Erdoğan da, "Okuluma ve FEM Dersaneleri'ne teşekkür ederim. Dualarıyla yanımda olan aileme, hocalarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ederim." şeklinde konuştu. İki dalda ikincilik elde eden Alican Göksel de, "Dersaneme teşekkür ederim. Mutluyum." diyerek duygularını dile getirdi.

ÖSS'de dereceye FEM Dersaneleri öğrencileri Fırat Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende bir araya geldi. Sonuçları hep birlikte dinleyen öğrenciler, dereceye giren isimlerin açıklanmasının ardından büyük coşku yaşadı. Sanki kendileri de derece yapmış gibi sevinen tüm öğrenciler başarı elde eden arkadaşlarını tebrik etti. Türkiye birinciliği, ikinciliği gibi dereceler elde eden öğrenciler bir araya gelerek basına poz verdi. FEM Dersaneleri Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç ve dereceye giren öğrenciler ellerini havaya kaldırarak başarılarını kutladı.

ŞANLIURFALI BİRİNCİ

Sözel-2 puan türünde Türkiye birincisi olan FEM Dersaneleri Şirinevler Şubesi öğrencisi Serhat Güzel basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Programlara uydum. Düzenli etütlere girdim. Çok fazla bir şey yaptım diyemem. Fatih Koleji ve FEM dersanelerine çok teşekkür ederim. Ancak bu kadar destek olabilirlerdi." dedi. Şanlıurfalı olan Güzel, 6 kardeş olduklarını ailesinin memlekette olduğunu anlattı. Doktor olmak isteyen Güzel, "OKS'de Fatih Koleji'ni kazanıp İstanbul'a geldim. Yatılı okudum. Hazırlandım. Allah'ın izniyle kazandım. Ailemin henüz haberi yok." dedi. Birincilik gibi bir beklentisi olmadığını anlatan Güzel, "Nasip bize oldu. Bu başarıda çok büyük katkısı olan dersanedeki hocalarıma teşekkürler ederim." şeklinde konuştu.

İstanbul Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi ve FEM Dersanesi öğrencisi Mücahit Erdoğan da Eşit Ağırlık-2 puan türünde Türkiye birincisi oldu. Programlı bir şekilde çalışarak sonuca ulaştığını anlatan Erdoğan, "Ailemizin, hocalarımın desteği ve duasıyla başarı elde ettik." dedi. Niğde'li olan ve doktor olmak isteyen Mücahit Erdoğan, "Bu kadar büyük bir başarı beklemiyordum. Benim için sürpriz oldu. Kısmetmiş." dedi.

OKS'de Atatürk Fen Lisesi'ni kazanan Alican Göksel ÖSS'de de iki derece elde etti. Sözel-1 puan türünde ve Eşit Ağırlık-1 puan türünde Türkiye ikincisi olan Göksel, "Lise 3'ten itibaren çalışmaya başladım. Durumum çok iyi değildi. Bazı arkadaşlarım hiç çalışmazken bazıları çok çalışıyordu. Ben çok çalışan arkadaşların arasına katıldım. Çalıştıkça daha çok motive oldum ve başarıya ulaştım." dedi. Henüz karar veremediğini belirten Göksel ya bilgisayar ya elektrik mühendisi olmak istediğini söyledi.

DERECE BEKLİYORDUM AMA BİRİNCİLİK SÜRPRİZ OLDU

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Sözel 2 puan türünde Türkiye birincisi olan Özel Nilüfer Lisesi ve Yeşilırmak Dershanesi öğrencisi İlyas Avcı, ''İlk 10'a girmeyi bekliyordum ama birinci olmak benim için de sürpriz oldu.'' dedi.

İlyas Avcı, Yeşilırmak Dershanesi Genel Müdürü Hicret Şen ve rehber öğretmeni Erdal Daldaban ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, kazandığı başarının sevincini paylaştı. Avcı, sonuçtan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, büyük bir heyecan duyduğunu aktardı.

Babası cumhuriyet savcısı, annesi ise bir devlet okulunda öğretmen olan Avcı, elde ettiği dereceden dolayı duyduğu mutluluğun altını çizerek, ''Üniversiteye, dershanemin verdiği çalışmalar doğrultusunda hazırlandım. Düzenli program ve etütlerle birlikte rehber öğretmenlerimin gözetiminde çalıştım. Ailem de benden iyi bir derece bekliyordu, hatta dün annem 'oğlum iyi bir sonuç geliyor mu? ona göre hazırlanalım' diye sorunca, ben de 'Gelebilir, yarını bekleyelim' dedim. İlk 10'a girmeyi bekliyordum ama birinci olmak, benim için de sürpriz oldu. Ben öncelikle dershanem, okulum ve öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Onların benim üzerimde çok emekleri var." diye konuştu.

Fatih Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölümü'nü tercih edeceğini ifade eden İlyas Avcı, "Ben başta ailemden de büyük destek gördüm. Hiç bir kaynak sıkıntısı çekmedim, kendilerine çok teşekkür ediyorum. Özellikle son senemde bana çok büyük destek oldular." şeklinde konuştu.
Bir gazetecinin 'çok heyecanlısınız' demesi üzerine Avcı, "Kaç kere Türkiye birincisi oldum?" şeklinde esprili bir cevap verdi.

Yeşilırmak Dershanesi Genel Müdürü Hicret Şen ise eğitime katkı sağlamanın mutluluğu içinde olduklarını vurgulayarak, ''Bursa'nın temsili noktasında, Türkiye'de böyle bir dereceyle yer almanın mutluluğunu duyuyoruz. Türkiye adına Bursa'da böyle bir birincilik çıktığı için mutluyuz. Bireysel ve kitlesel bazda büyük bir başarı yakaladığımızı söyleyebilirim.'' dedi.

Türkiye çapında bu yıl ilk 10'da 3 öğrencilerinin bulunduğunu kaydeden Hicret Şen, "İlyas Avcı'nın yanı sıra, yine Sözel 2 puan türünde Türkiye 8.'si Feyza Yılmaz ve Sözel 2'de Türkiye 9.'su olan Muhammed Emir Bacık bizim öğrencimiz." şeklinde konuştu.

Hicret Şen, geçen yıllarda ÖSS'de Türkiye derecesi yapan öğrencilerine otomobil hediye ettiklerini belirterek, bu yıl da dereceye giren öğrencileri İlyas Avcı'ya bir otomobil hediye edecekleri müjdesini verdi.

İlyas Avcı'nın rehber öğretmeni Erdal Daldaban da Avcı'nın her zaman başarılı bir öğrenci olduğunu belirterek, "İlyas zaten her zaman başarılı ve azimli bir öğrenciydi. Kendisi çalışmasının karşılığını aldı. Bizler İlyas'tan bir derece bekliyorduk, bu bizi şaşırtmadı. Ayrıca Güvender'in yaptığı denemede de İlyas Türkiye birincisi olmuştu." ifadesini kullandı.


BİZE ULAŞIN