Sağlık bakanlığı yalanladı

Sağlık Bakanlığı, Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde, hastane enfeksiyonuna bağlı bebek ölümlerinin olmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bakanlık olarak tüm ülke çapında yenidoğan sağlığı konusunda yürütülmekte olan bir program çerçevesinde tüm ilgililere kurslar düzenlendiğini, fiziki altyapı ve denetim çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nin de bu kapsamda geçen hafta değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, ''Rutin değerlendirmeler paralelinde kültürler alınmış ve ihtiyaç duyulan önlemler çerçevesinde üniteye yeni hasta kabulü azaltılarak periyodik geniş çaplı dezenfeksiyon işlemi uygulanmıştır'' denildi.

Hastanenin bölgedeki tüm riskli doğumları gerçekleştirdiği, riskli bebeklerin kabul edildiği en büyük merkez olduğu, aylık ortalama 1200-1400 doğumun gerçekleştiği ve aylık 250-300 bebeğin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takibinin yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Tüm dünyada olduğu gibi bu merkezde de yenidoğanlar arasından doğumsal anomalilere bağlı ölü doğumlar ve yenidoğan ölümlerine rastlanılmaktadır. Konu ile ilgili haberlerde yer aldığı gibi bu hastanemizde hastane enfeksiyonuna bağlı bebek ölümü vuku bulmamıştır. Bir haftada 8 bebeğimizin enfeksiyondan hayatını kaybetmesi de söz konusu değildir.

Bu konuda gerçeğe aykırı, halkı yanıltıcı ve halkımızı paniğe sürükleyici iddialar öne sürülmesi son derece düşündürücü ve üzücüdür. Değerli medyamızdan istirhamımız bu iddiaların ilgili mercilere doğrulatılmadan haber yapılmamasıdır.

Bu tür mesnetsiz ve bilimsel yaklaşımdan uzak iddia ve haberler, bir yandan bölgeye çok önemli sağlık hizmeti veren bu merkezlere olan güveni zedelemekte, diğer yandan da üstün gayret ile çalışan sağlık personelimizi rencide etmektedir.''

BİZE ULAŞIN