Bakan'ın baskın tepkisi: Onlar zavallı yaratıklar

Topkapı Sarayı'ndaki konseri "Şarap içiliyor" diye engellemek isteyen gruba Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'dan sert tepki: Bunu yapanlar zavallı yaratıklar

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Alperen Ocakları'ndan bir grubun Topkapı Sarayı önünde 'tekbir' getirerek yaptığı protesto için ağır konuştu. Isparta'da AK Parti İl Kongresi'ne katılan Ertuğrul Günay, gazetecilerin sorusu üzerine şunları söyledi: "Türkiye'nin çağdaşlık yolundaki gelişmelerini, ilerlemelerini böyle kasıtlı biçimde engellemeye çalışanlara Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir makamı hoşgörü göstermeyecektir. İdil Hanım veya izleyicilere karşı fiili bir olay olmadı. Sevimsiz bir girişim vardı. Yakından takip ettim. Telafisi imkansız bir noktaya gelmedi. Fakat böyle bir girişime kalkışılması fevkalade yakışıksızdır. Türkiye'yi geriye götürmek isteyen zavallıların bu tür saçma girişimlerine kimse müsaade etmeyecektir." Telefonla NTV'nin yayınına katılan Günay, tepkisini yineledi. Bakan Günay, "Türkiye'yi böyle ilkel bir takım yaratıkların yönlendirmesi, baskı altına alması gibi girişimlere izin vermeyiz. Bu akılsız davranışlar müsamaha görmez, görmeyecektir" dedi.

YILLARDIR İÇİLİYOR

Topkapı Sarayı'ndaki etkinliklerde alkollü ve alkolsüz içeceklerin servis edildiğini de belirten Günay, şöyle dedi: "Müzenin içinde yıllardır satış mekanları var. İsteyen yemek yiyor, isteyen şarap içiyor. Ama şimdiye kadar hiçbir densizlik yaşanmadı." Saldırıyı yapanların tarihi bilmediğini de ifade eden Günay, "Ne Osmanlı'yı ne Cumhuriyeti ne sanatı biliyorlar. Sultan Hamid döneminde Yıldız Sarayı'nda opera vardır ve dünyadaki son sahnelenen operalar burada izlenmiştir" diye konuştu.

Muhsin TUFAN-Hülya KARABAĞLI-Uğur BECERİKLİ-Pervin METİN


BİZE ULAŞIN