"Çin'den beklentimiz sorumluların bulunması"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün, Sincan Uygur Bölgesi'ndeki olaylar sonrası Çin ile ilk üst düzey teması gerçekleştirdi ve Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile 1 saat 10 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptı. İşte iki bakanın görüşmesinden satır başları:
Davutoğlu: Son dönemde yaşananlar Türk kamuoyunda büyük hassasiyet yaratmıştır. Türkiye'nin, Çin'in iç işlerine karışma niyeti yok, olaya sadece insan hakları açısından bakıyoruz. Uygur halkını Çin- Türkiye ilişkilerinde bir dostluk köprüsü olarak görüyoruz.
Jiechi:
Türkiye'nin sadece Uygurlarla değil tüm Çin halkı ile bağlarını güçlendirmesini arzuluyoruz. Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretin ardından belirlenen ilkeler çerçevesinde ilişkilerimizi sürdürmekte kararlıyız. Biz Türkiye ile ilişkilerimizin stratejik önemde olduğunu düşünüyoruz.
Davutoğlu:
Biz de ilişkilerimizi geliştirmekte kararlıyız. Çin'den beklentimiz sorumluların ivedilikle ve şeffaflıkla bulunması ve adalet önüne çıkartılmasıdır.
Jiechi:
Bölgede sükûnet sağlandı. Etnik ayrım gözetmeksizin sorumlular yargılanacak. Başbakan Erdoğan'ın kullandığı ifadeler Çin halkında hayal kırıklığı yaratmıştır. Ölenlerin çoğunluğu Uygurlar değil, Hanlılar. Rabia Kadir için atılacak adımları Çin yakından izleyecektir.
Davutoğlu: Başbakan Erdoğan sadece tanımlayıcı biçimde bunu kullandı, soykırım demedi. Tansiyonun azaltılmasında birlikte atacağımız adımlar olduğunu düşünüyorum.

Kader: Türkiye bize sahip çıktı
DÜNYA Uygur Kongresi lideri Rabia Kader, "Türk halkının Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine sahip çıkmasından ve özellikle Başbakan Erdoğan'ın olayları 'soykırım' diye nitelendirmesinden minnettarım" dedi. ABD'de sürgünde yaşayan Kader, "ABD, Japonya, Almanya ve İngiltere de Türkiye'nin desteğinden dolayı bizim arkamızda" dedi. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Kader'e, 2006'da Yalova'da yaptığı konuşmadan dolayı, Çin'in notası yüzünden vize verilmediği iddiasını yalanladı.

BİZE ULAŞIN