En çok Baykal'a bozuldum 27 Mayıs'a alkış tutmuştu

"12 Eylül darbesinin sorumluları yargılansın" diyerek ilginç bir çıkış yapan CHP lideri Deniz Baykal'a, Kenan Evren'den sitem dolu yanıt: En çok Baykal'a bozuldum. İşine geleni görüyor. Çok duyarlıysa önce 27 Mayıs'ı sorgulasın

Bodrum Yalıkavak'taki yazlığında ziyaret ettiğimiz Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren, CHP Lideri Deniz Baykal'ın, "12 Eylül'ü yapanlar yargılansın" önerisine ilk kez SABAH gazetesi aracılığı ile cevap verdi. 1980 darbesinin yapıldığı yılları, Çin'in Sincan-Uygur Özerk Bölgesi'nde bugün yaşanan olaylara benzeten Evren, "Sincan'da nasıl bir ortam varsa, Türkiye de 80'de oydu. Sağcısı solcusu elinde silahla, bıçakla, sopayla gezer olmuş, mahalleler kamplaştırılmıştı. Biri diğerinin mahallesine giremiyor, arada herhangi bir ideolojiye sahip olmayan halk eziliyordu. Dönemin iktidarı ise çaresizdi. Beni bugün yargılamak isteyenler, önce oturup ülkenin 11 Eylül gecesini hatırlasın" diyerek şu açıklamayı yaptı: "11-12 sol örgüt, bunların karşısında da sağ örgütler vardı. Sıradan vatandaş sokaklarda yürüyemiyordu. Biz ihtilal yapma kararını keyfiyetle almadık. O kararı vermesek, bugün Türkiye çok başka noktalardaydı. Kararı vermemizde tek bir etken vardı. O da birlik ve bütünlüğü sağlamaktı. Bakın bugün Çin'de yaşanan durum ne ise, Türkiye'de 80'de yaşanan durum aynıydı. Ama görüyorum ki o gün bana bu kararı verdiğimiz için şak şak yapanlar bugün beni yargılamaya kalkıyor."

20 YIL BAYRAM OLDU

12 Eylül ihtilalini yapanların yargılanması yönündeki tartışmaları büyük üzüntüyle izlediğini ve bunları 'sonucu olmayan tartışmalar" olarak gördüğünü belirten Evren "Bu tartışmalar pratiğe dönüşmez. Gereksiz. Kimsenin beni ya da diğerlerini yargılayacağı y o k . Laf olsun diye ortaya atılmış iddialar bunlar. Daha önce söyledim, şimdi de söylüyorum. Benim için o noktaya gelmek mümkün değil. Bir mermiye bakar o iş. Mahkemeye çıkacağıma kafama kurşun sıkarım" dedi. CHP Lideri Deniz Baykal'a bozulduğunu ifade eden Evren şöyle konuştu: "Deniz Baykal işine geleni görüyor. Madem ki 1980'in yargılanmasını istiyor, 20 yıl boyunca bu ülkede 27 Mayıs bayram havasında kutlandı. Deniz Baykal neden onu sorgulamıyor da 80'i sorguluyor. Biz 80'de o kararı verirken hedefimizde herhangi bir parti yoktu. Amacımız ne Deniz Baykal'ın mensubu olduğu partiyi yok etmek, ortadan kaldırmaktı ne de diğerleri. Ama ben çok merak ediyorum. Neden Baykal önceki darbeyi görmüyor da 80'i görüyor. Çok üzüldüm. Gerçekten üzüldüm." Evren "O zaman Baykal'a çok kırgınsınız, değil mi?" şeklindeki soruya ise "Birçok insana bozuldum ama en çok da Deniz Baykal'a bozuldum. Madem ki darbelere karşı, o zaman evvela 27 Mayıs'ı sorgulaması lazım. Olayı sadece 80'den görmesi Baykal'ın işine geleni gördüğünü gösteriyor. Niye? Çünkü 20 yıl boyunca bu ülkede bayram havasında kutlanan 27 Mayıs'a Baykal da alkış tuttu" yanıtını verdi.

BİZE ULAŞIN