Aysun kaptandan telefon var

Aden Körfezi'nde deniz haydutlarının ele geçirdiği ''Horizon-1'' adlı kuru yük gemisinde 4. kaptan olarak görev yapan 24 yaşındaki Aysun Akbay'ın, geminin uydu telefonuyla İzmir'de oturan ailesini arayıp, korsanların fidye talebi olduğunu söylediği öğrenildi.

Özcan Akbay, kızı Aysun Akbay'ın geminin uydu telefonundan, kardeşi Ayşen Akbay'ın cep telefonunu aradığını ve kendisiyle konuştuğunu bildirdi. Aysun Akbay'ın kendisine korsanların fidye talebi olduğunu ilettiğini ve geminin sahibi şirketi ikna etmesi için yardım istediğini belirten Akbay, şunları söyledi:

''Yaklaşık 5-10 dakika önce kızım Aysun beni, geminin uydu telefonu yardımıyla kardeşinin cep telefonundan aradı. Korsanların gemi şirketinden fidye talep ettiğini, şirketin de meblağı yüksek bulduğunu ve 'Bu kadar veremeyiz, ancak şu kadar veririz' dediğini iletti. Şirket ile konuşup fidye ödeme konusunda ikna etmemizi istedi. Şirketi aradım, gemiden arandığımı ve fidye konusunun bana iletildiğini söyledim. Şirket yetkilileri de kendilerine fidye talebi gelmediğini, bunu benim nereden bildiğimi sordular. Kızım ayrıca gemide kendisinin dışındaki 22 mürettebatın ailelerini merak ettiğini, durumdan haberdar olup olmadıklarını bilmediklerini de dile getirdi. Şirket ailelere yeterli bilgi vermiyor. Mürettebatın ailelerine ulaşmak istiyorum. Bana mutlaka ulaşsınlar.''

Kızı Aysun'un iyi olduğunu tekrarladığını ifade eden Akbay, kızının telefonda ısrarla ''Baba ne olur şirket şu fidye meselesini çözsün, bizi kurtarsın'' dediğini bildirdi. Özcan Akbay, kızının istenen fidye miktarıyla ilgili bilgi vermediğini söyledi.

''Horizon-1'' adlı kuru yük gemisi, Suudi Arabistan'dan Ürdün'e giderken, Aden Körfezi'nde, 8 Temmuzda silahlı deniz haydutlarınca ele geçirilmişti. 33 bin metrik ton sülfür yüklü gemide, 23 Türk mürettebat bulunuyor.

BİZE ULAŞIN