Albay'a ağırlaştırılmış müebbet istemi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca bir süre önce tutuklanan eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 7 sanıkla ilgili iddianame tamamlandı. İddianamede, Albay Temizöz hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda özel yetkili bir savcı tarafından 7 sanık hakkında hazırlanan 104 sayfalık iddianame, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İddianamede, tutuklu sanıklar eski Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ, oğlu Temer Atağ, itirafçılar Adem Yakin, Hıdır Altuğ ve Abdulhakim Güven ile tutuksuz yargılanan sanık Kukel Atağ'ın, 765 sayılı TCK'nın ''Adam öldürmek'', ''Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak'' ve ''Adam öldürmeye azmettirmek'' suçlarından cezalandırılmaları istendi.
''Tükenmez kalem'' ve ''Sokak lambası'' adı verilen iki gizli tanığın ifadelerinin de yer aldığı iddianamede, ayrıca Midyat Cezaevinde hükümlü olan sanık Kamil Atağ'ın kardeşi olan, ancak yakınlarının nüfusuna kayıt edilen M.N.B'nin ifadeleri de yer aldı.

ALBAY TEMİZÖZ'ÜN GRUBU

İddianamede, sanık Albay Temizöz'ün 1993 yılında Cizre İlçe Jandarma Komutanlığında bölük komutanı olarak göreve başladığı, göreve başlamasından itibaren Cizre ilçesinde, ''terörle mücadele ediliyor'' görüntüsü altında ''korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan oluşan bir grup oluşturduğu'' ifade edildi.
''Söz konusu grubun süreç içerisinde asli görevinden ayrılarak, terör örgütü PKK'ya yardım ettiğini değerlendirdiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldıkları kişileri sorguladığı'' bildirilen iddianamede, bu sorgulanan kişilerden bir kısmını öldürdüğü öne sürüldü.

ALBAYIN KOD ADI METİN

İddianamede, sanıklardan Temizöz'ün 1994 yılı yerel seçimlerinde, ilkokul diploması şartı aranan belediye başkanlığı için gerekli alt yapıyı oluşturarak, Kamil Atağ'ın belediye başkanı olması için faaliyet yürüttüğü kaydedildi.

Tanık anlatımlarına göre, Albay Temizöz'ün seçimlerde Atağ'a rakip olan belediye başkan adayı Salih Şık'ı tehdit ederek, Atağ'ın belediye başkanlığına itirazını engellemeye çalıştığı ileri sürüldü.
Albay Temizöz'ün bu dönemden başlamak üzere''Metin'' kod adını kullandığı ifade edilen iddianamede, söz konusu grupla ilgili şu ifadeler yer aldı:

''Şüpheli Temizöz, emrinde bulunan 'Şahin Bedran' kod adlı Adem Yakin, 'Ferit' kod adlı Abdulhakim Güven, 'Tayfun' kod adlı Hıdır Altuğ ile 'Yavuz' kod, 'Selim hoca' kod, 'Tuna' kod ve 'Cabbar' kod isimli kişileri ve korucubaşı Kamil Atağ ile emrindeki bir kısım korucuları suç işlemek amacıyla kurulmuş bir teşekkül haline dönüştürmüştür. Emrinde bulunan kod isimleri belirtilen uzman çavuş rütbesindeki kişilere talimatları bizzat kendisinin verdiği, bu kişilerin de kendilerine verilen talimatları yerine getirdikleri ve gerçekleştirdikleri eylemleri direk şüpheli Cemal Temizöz'e rapor ettikleri...''

ÖLDÜRÜLENLERİN KİMLİKLERİ TEMİZÖZ'E VERİLDİ

Söz konusu grupta yer alan uzman çavuşların, itirafçılar ile gerçekleştirdikleri eylemlerden sonra öldürdükleri kişilere ait kimlik belgelerini Albay Temizöz'e teslim ettikleri belirtilen iddianamede, ''Böylece Temizöz'ün vermiş olduğu talimatı yerine getirdiklerini bildirdikleri, bir çok eylemde öldürülen kişilerin üzerlerinden kimlik belgelerinin çıkmamasının da bu hususu doğruladığı...'' denildi.

BİZE ULAŞIN