‘Duman avcıları’ hazır işletmeler beklemede

Kapalı mekânlarda sigara yasağı için geriye sayım başladı. Ancak birçok işletme orta yol bulunur umuduyla önlem almış değil

Sigara yasağının yürürlüğe girmesine 4 gün kaldı. Ancak işletmelerin çoğunluğu 'uygulanmaz' umudu ile beklemede. Türkiye'de kapalı alanlarda 19 Temmuz'da başlayacak sigara yasağı kapsamında 'özel alan' sağlamadan sigaraya izin veren kurumlara 560 TL'den 5 bin 600 TL'ye kadar ceza uygulanacak. Kahve, lokanta, bar gibi kapalı mekânlarla, taksi, otobüs, dolmuş, vapur ile tren gibi toplu taşıma araçlarında sigara içenler ise 69 TL ile cezalandırılacak. Ayrıca açık havadaki spor, kültür sanat ve eğlence faaliyetlerinde de sigara yasağı uygulanacak. Ancak bu tip yerlerde sigara odaları tesis edilebilecek. Sigara yasağı dernek, kulüp, lokal ve sosyal tesislerde de geçerli olacak. Sağlık Bakanlığı sigara kontrolleri için yurt genelinde 4 bin 167 denetçi belirledi. Buna göre kentlerde kurulan İl Tütün Kontrol Kurulları en az 2'şer kişilik ekipler oluşturacak.

ZARARA KARŞI ORTA YOL İSTENDİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken sigara yasağıyla ilgili endişelerini yazılı bir açıklamayla aktardı. Palandöken, kriz döneminde uygulanacak sigara yasağında küçük esnaf ve sanatkârların uğrayacağı zararın telafisi için tedbir alınmadığını savundu. "İşletmeler cezalandırılmamalı, sigara içenler eğitilerek caydırılmalı" diyen Palandöken, "kahve, lokanta ve turizm işletmeleri için bir orta yol bulununcaya kadar'' acilen sürenin uzatılmasını istedi.

İŞTE SERBEST ALANLAR
"Özel alan" şartının sağlanması halinde sigara içmenin serbest olacağı yerler şöyle: Yaşlı bakımevleri, ceza infaz kurumları, ruh ve sinir hastaneleri, oteller ve dış hat seferi yapan vapurların güverteleri.

BİZE ULAŞIN