Kararname sancısı

HSYK'nın yaz kararnamesi Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar ile bu davaya bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin iki üyesinin değiştirilmesi önerisi nedeniyle gecikti

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) temmuz kararnamesinin Kurul'un işlerinin yoğunluğu nedeniyle geciktiği açıklandı. Ancak kulislere yansıyan iddiaya göre gecikme, Kurul'un bir üyesinin Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar ile mahkemede görevli bazı hakimlerin değiştirilmesi teklifinden kaynaklandı. Kamuoyuna bir süre önce, "HSYK'nın kararnameye son şeklini vermek için "Ergenekon soruşturmasında 3'üncü iddianameyi bekliyor" iddiası yansıtılmış, hatta bu iddiaya göre İstanbul Başsavcılığı'nda Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar da HSYK'nın kararnameyi tamamlamasını beklemişti. Bu iddia dün Ankara'da, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'e soruldu. Başkanvekili Özbek'in yanıtı, "Türkiye'nin gündeminde her şey oraya (Ergenekon) dayandırılmaya çalışılıyor" şeklinde oldu. Özbek, Kurul'un gündemindeki diğer konular nedeniyle kararnameyi görüşmeye zaten geç başladıklarını, çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

LİSTE İDDİASI

Ankara'da son iddia ise HSYK'ya son dakika listesi verildiği yönünde. Buna göre bir HSYK üyesi önceki akşam Kurul'a bir teklifte bulundu. Bu teklif listesinde, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların tamamı ile davaya bakan üç kişilik heyetten ikisinin ismi yer alıyor, bu hakim ve savcılarının görev yerlerinin değiştirilmesi öneriliyordu. İddia bununla da sınırlı kalmadı. Bazı DTP'leri de kapsayan ve terör örgütü PKK'yı yönlendirdiği için "Derin PKK" olarak isimlendirilen Türkiye Meclisi-Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK/TM) soruşturmasını yürüten savcıların da tayin edildiği ileri sürüldü. Ayrıca, faili meçhul cinayet iddialarını araştıran ve Doğu-Güneydoğu'da "ölüm kuyuları kazıları"nı yaptıran Diyarbakır savcılarından bazılarının da yerlerinin değiştirilmesi gündeme geldi. İddialardan birisi de İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakimi Köksal Şengün'e yönelikti. "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" nedeniyle tutuklanan Albay Dursun Çiçek'in tahliyesinden sonra ortaya atılan bu iddiaya göre, Hakim Şengün "Duruşmadaki tutumu nedeniyle sanıklar ve yakınlarının hedefi haline gelmiş, bu nedenle Şengün'ün görev yerinin değiştirilmesi için baskılar başlamış"tı. Buna göre HSYK'nın daha önce İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne geçici olarak atadığı, yine HSYK'nın kararıyla 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin ikinci heyetine atanan Faik Saban bu kez 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına getirilecekti. Kararname ile ilgili çalışma bugün de sürecek. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in bugün İsveç'e gitmesi nedeniyle kararnamenin açıklanmasının hafta sonuna da sarkabileceği belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN