Albay Temizöz'e 9 kez müebbet hapis istemi

Tutuklu eski Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz hakkında "adam öldürmek, azmettirmek ve cürüm işlemek için teşekkül oluşturmaktan" 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda özel yetkili bir savcı tarafından 7 sanık hakkında hazırlanan 104 sayfalık iddianame, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, tutuklu sanıklar eski Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak ve 4 kişi ile tutuksuz yargılanan sanık Kukel Atak'ın, "Adam öldürmek", "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve "Adam öldürmeye azmettirmek" suçlarından cezalandırılmaları istendi. İki gizli tanığın ifadelerinin de yer aldığı iddianamede, Albay Temizöz'ün 1993'te Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'nda bölük komutanı olarak göreve başladığından itibaren Cizre'de korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan oluşan bir grup oluşturduğu ve "terörle mücadele ediyor" görüntüsü vermeye çalıştığı ileri sürüldü. Bu grubun giderek asli görevinden uzaklaştığı, terör örgütü PKK'ya yardım ettiğini değerlendirdiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldıkları kişileri sorguladığı, sorgulanan bu kişilerden bir bölümünü öldürdüğü öne sürüldü.

DÖNEMİNDE 48 FAİLİ MEÇHUL

Albay Cemal Temizöz'ün 1994'teki yerel seçimlerde, ilkokul diploması şartı aranan belediye başkanlığı için gerekli altyapıyı oluşturarak, Kamil Atak'ın belediye başkanı olması için çaba harcadığı anlatılan iddianamede ayrıca diğer başkan adayı Salih Şık'ı tehdit ettiği savunuldu. Gruptaki uzman çavuşların, itirafçılarla gerçekleştirdikleri eylemlerden sonra öldürdükleri kişilere ait kimlik belgelerini Albay Temizöz'e teslim ettikleri bildirildi. İddianamede, Cizre'de 1993-1995 arasında 48 faili meçhul cinayetin işlendiği, 1996-1997'de ise sadece 7 faili meçhul cinayet dosyasının bulunduğu belirtilerek, bunun "dikkat çekici" olduğu kaydedildi. İddianamede, 20 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan sanıklardan Cemal Temizöz'ün 9, Kamil Atak'ın 7, Temer Atak'ın 2, Adem Yakin'in 7, Hıdır Altuğ'un 3, Abdulhakim Güven'in 6, Kukel Atak'ın hakkında ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

BİZE ULAŞIN