Encümen-i Daniş'in Ankara versiyonu

Ergenekon davası sanığı Aydın'ın, bir HSYK asil üyesinin de bulunduğu yüksek yargı mensuplarını Ehl-i Dil adlı toplantılara götürdüğü iddia edildi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) asil üyelerinden birinin, tutuksuz yargılanan Ergenekon davası sanığı Engin Aydın'ı, serbest bırakıldıktan sonra evinde ziyaret ettiğinin istihbarat birimlerince tespit edildiği öne sürüldü. Aydın'ı ziyaret eden HSYK üyesinin, Ankara'da Kent Otel'de yapılan ve Encümen-i Daniş toplantılarına benzer bir nitelik taşıyan Ehl-i Dil toplantılarına da katıldığı öğrenildi. Aydın'ın, HSYK üyesi ile bazı yüksek yargı mensuplarını "Ehl-i Dil" adı verilen bu toplantılara götürdüğüne ilişkin bir belgenin de Ergenekon davasının 3'üncü iddianamesinde yer aldığı iddia edildi. Aydın, 22 Ocak'ta Prof. Dr. Yalçın Küçük'le birlikte serbest bırakılmıştı. Ehl-i Dil toplantılarına, HSYK'da görev yapmış üç yüksek yargı mensubunun da katıldığı öne sürülüyor.

SAVCININ SÜRESİ

HSYK üyelerinin bu toplantılara gitmesi, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar ile Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iki üyesinin değiştirilmesiyle ilgili kararı verecek olması tarafsızlık ilkesine aykırı bir durum olarak nitelendiriliyor. HSYK'nın yaz kararnamesinde Ergenekon davasına bakmak üzere geçici olarak görevlendirilen özel yetkili savcılar Kasım İlimoğlu, Rasim Işıkaltın ve Mustafa Çavuşoğlu'nun da görev süreleri dolduğu için eski görevlerine atanmaları bekleniyor. Buna gerekçe olarak da Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun 47. maddesinde yer alan "Kendi yargı çevresi dışında geçici yetki ile görevlendirilenler o yerde dört aydan fazla çalıştırılamaz. Ancak, bu süre kendi istekleri veya hizmet gerekleri gözetilerek iki ay daha uzatılabilir" hükmü gösteriliyor. Her üç savcının da 4+2 aylık görev sürelerini tamamladıkları belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN