Halef sağ, selef şehit

Kazada şehit düşen albay Sungur ve uzman çavuş Baydur, görevlerini teslim etmeye hazırlanıyordu. Yerlerine atanan albay ile uzman çavuş da aynı araçtaydı. Selefleri şehit olurken, onlar yaralı kurtuldu

Afganistan'daki Türk Barış Gücü Komutanı Albay Faruk Sungur ile Uzman Çavuş Mevlüt Baydur'un şehit olduğu kazada ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Albay Sungur, halefi Albay Murat Kaymakçılar, Uzman Çavuş Baydur ise selefi Fehmi Berkyürek'in yanında şehit oldu. Kaza, önümüzdeki günlerde yapılacak görev devir teslimlerine de engel oldu. Albay Sungur, görevini önümüzdeki günlerde aynı kazada yaralanan Albay Murat Kaymakçılar'a teslim edecekti. Bir hafta önce Polatlı'daki birliğinden Kabil'e giden uzman çavuş Baydur ise yine araçta bulunan uzman çavuş Fehmi Berkyürek'ten görevi teslim alacaktı. Kazadan yaralı olarak kurtulan Albay Kaymakçılar ile Uzman Çavuş Berkyürek'in sağlık durumlarının iyiye gittiği öğrenildi. Şehit askerlerin cenazelerinin Türkiye'ye getirilmesi için dün Etimesgut Askeri Havaalanından ambulans uçak kaldırıldı. Aynı uçak yaralıları da taşıyacak. Yaralıların tedavisine Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesi'nde devam edilecek. Şehitlerin cenazelerinin yarın sabah Ankara'ya getirilmesi bekleniyor. Her iki cenaze için, Mamak'taki 4'üncü Kolordu Komutanlığı'nda tören yapılacak. Uzman çavuş Baydur'un cenazesi memleketi Konya'ya gönderilecek. Albay Sungur'un cenazesi ise yarın ikindi vakti Kocatepe Camii'nde kılınacak namaz sonrası memleketi Erzincan'a yollanacak. Evli ve iki çocuk babası uzman çavuşun olaydan iki gün önce Afganistan'a gittiği öğrenildi.

ŞEHİT ALBAY FARUK SUNGUR'UN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DIŞİŞLERİ: ÇALIŞMAYA DEVAM

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin ise dünkü haftalık basın toplantısında, TSK mensupları dünyanın pek çok bölgesinde çok zor koşullar altında görev yaptıklarını belirterek "Bu fedakarlıkları bakanlığımızca her zaman için takdir ve şükranla anılmaktadır ve anılacaktır.Diğer taraftan bizim Afganistan'da dost ve kardeş Afgan halkına uzattığımız yardım eli devam edecektir. Afgan halkının refahı için çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Türkiye'yi üzüntüye boğan kaza, önceki gün Faryab'da meydana geldi. Mezar-ı Şerif'teki Türk birliğini ziyaret eden Albay Sungur, Faryab iline geçti. Araç, dönüşte bir kamyonla çarpıştı.

BİZE ULAŞIN