Sel felaketi: 4 ölü, 3 kayıp

Dün Karadeniz'de etkili olan yağışlar can aldı. Perşembe'de meydana gelen selde anne oğul yaşamını yitirdi. Artvin'in Şavşat ilçesinde ise 2 kişi öldü. Sel sularına kapılan 3 kişi kayıp

Karadeniz bölgesini etkisi altına alan şiddetli yağış Artvin Şavşat ve Ordu Perşembe'de 4 kişinin ölümüne yol açtı. Sel sularına kapılan 3 kişi ise aranıyor. Sel ayrıca 12 kişinin yaralanmasına yol açtı. Şavşat İlçesi'nde öğlen başlayan yağmur, saat 16.30'da etkisini artırınca facia getirdi. 1.5 saat boyunca şiddetini kesmeden artıran yağmur Tigrat Deresi'ni taşırdı. Dere üzerinde bulunan 2 bentin yıkılması ile sel oluştu. 2 köprü yıkılırken, iki ev ile bir atölye, bir değirmen ve 4 samanlık sular altında kaldı. Faciada 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı, 3 kişi de kayboldu. Dere kenarındaki evi çöken 70 yaşındaki Lütfiye Acar, enkazın altında can verirken, yaralı kurtarılan oğlu Orhan Acar Artvin Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Cesedi bulunan diğer kişinin ise 48 yaşındaki Dildal Demiral olduğu belirlendi.Demiral'ın kızının düğün davetiyesini dağıtırken sele kapılıp yaşamını yitirdiği belirtildi. Enkazda kaybolanlardan 3'ünün ölen kadının eşi Özgen Demiral, yeğenleri Selin Demiral ve Mavinur Durmuş olduğu açıklandı. Daha önce kayıp olduğu belirtilen 4 kişinin ise hayatta olduğu anlaşıldı.

TELE TAKILIP KURTULDUM
Yağmurun getirdiği felaketin ardından ilçede alarm durumuna geçildi. Dere yatağında bulunan evler boşaltıldı. Şavşat Belediye Başkanı Naci Köroğlu, "Risk devam ediyor. Ancak sular altında kalabilecek bölgeler boşaltıldı. 40-50 yıldır ben böyle bir şey görmedim"dedi. İlçede kriz masası oluşturuldu, yaklaşık 50 ev de boşaltıldı. Selden kendi imkanlarıyla kurtulan 45 yaşındaki Bilginür Dede, tedavi gördüğü hastanede sele nasıl kapıldığını anlattı. Dede evinin kapısında bulunduğu sırada duman gibi bir şey yükseldiğini belirterek "Yaklaşık 15 metre sürüklendikten sonra ağaç dalına tutundum. Sele kapılan bir kadın yanımdan geçerken ona da elimi uzattım. Ama tutamadım. Tekrar akıntıya kapıldığım sırada bir tele takılarak kaldım. Öyle kurtuldum" dedi. Ordu'nun Perşembe ilçesine bağlı Boğazcık köyünde tepenin yamacında bulunan ev sel sularına dayanamayarak çöktü. 103 yaşındaki Ali Durmuşoğlu, kızı Fatma Durmuşoğlu( 67) ve torunu Kadir Durmuşoğlu (50) çamur deryasının altında kaldı. Anneoğlu yaşamını yitirirken, diğer odadaki Ali Durmuşoğlu ise kurtarıldı. Sel baskınlarında ayrıca 11 kişinin yaralandığı bildirildi. Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir Perşembe ilçesinde incelemelerde bulundu.

BARTIN DA EVLER BOŞALTILDI
Bartın'da üç gündür süren yağmur hayatı felç etti. Şehir merkezinde 100 ev ve 30 işyerini su bastı. Zemin katlarda oturanların akrabalarının yanına ya da okullara gitmeleri istendi. Kriz masası oluşturulurken, Kızılay 100 haneli aşevi kurdu.

ERCİYES'E 3 SANTİM KAR YAĞDI
Kayseri'de de iki günden beri aralıklarla devam eden yağmur Erciyes Dağı eteklerindeki yerleşim yerlerinde sele dönüştü. Köy yolları kapandı, çok sayıda evde maddi hasar meydana geldi. Erciyes dağına 3 santim kalınlığında kar yağdı.

BİZE ULAŞIN