Vali: Cem giriş yaptı çıktığına dair iz yok

İstanbul Valisi Güler, "Katil zanlısı Cem Garipoğlu 6 Aralık 2008'de Atatürk Havalimanı'ndan giriş yaptı. Çıktığına dair iz ve delil mevcut değil " dedi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur'un, Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili soru önergesine, İstanbul Valisi Muammer Güler'in bilgi notuyla cevap verdi. Vali Güler, ailesiyle birlikte kalan Karabulut'un olay günü sabah saatlerinde arkadaşıyla buluşmak için evden ayrıldığını, kağıt toplayıcılığı yapan tanık Emin Delidolu'nun, akşam üzeri çöpten kağıt topladığı sırada gitar kutusu içinde ceset parçasını görünce durumu polise bildirdiğini, bunun üzerine çalışmalara başlandığını anlattı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro ekiplerinin, "titiz ve dikkatli çalışması'' sonucu 1.5 saat gibi kısa bir sürede, cesedin bulunduğu noktadan 40 kilometre uzaklıkta olayın meydana geldiği yerin tespit edildiğini ifade eden Güler, olayın polise ulaşmasından 2.5 saat sonra şüpheli Cem Garipoğlu'nun yakalama çalışmalarının başlatıldığını vurguladı. Vali Güler, bilgi notunda baba Garipoğu'nun, 27 Nisan 2009'da kriminal laboratuvarından gelen rapor doğrultusunda, hakkındaki maddi delil nedeniyle tutuklandığına dikkati çekerek, olayla ilgili gelişmeleri şöyle sıraladı:

POLİS BİRİMLERİ HABERDAR
"Şüpheli Cem Garipoğlu'nun, yurtdışına çıkmasının önlenmesi amacıyla isim ve eşkal bilgileri havalimanı polis birimlerine 4 saat içerisinde bildirildi. 4 Mart'ta, olayın polise intikalinden 14 saat sonra İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nce yakalama emri çıkartılarak yurt geneli ve sınır kapılarında şahsın yakalanması amacıyla gerekli yazışmalar yapılmıştır. İncelemelerde, şüpheli Cem Garipoğlu'nun 6 Aralık 2008'de Atatürk Havalimanı'ndan yurda giriş yaptığı ve bu tarihten sonra herhangi bir çıkış kaydının olmadığı tespit edilmiş olup, yurtdışına kaçtığına dair herhangi bir iz ve delil mevcut değildir."

İNTERPOL DEVREYE GİRMİŞTİ
Beşiktaş Etiler'de çöp konteynırında parçalanmış cesedi bulunan 18 yaşındaki Münevver Karabulut'un katili olduğu öne sürülen Cem Garipoğlu'nun yakalanması için, İnterpol'ün resmi internet sitesinde de 6 dilde video yayınlanmıştı. Videoda Cem'in yalnız ve Münevver Karabulut'la beraber fotoğrafları ile cinayetin ortaya çıktığı sıradaki olay yeri görüntülerine yer verilmişti.

BİZE ULAŞIN