RTÜK başkanı seçildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) başkanlığına Prof. Dr. Davut Dursun seçildi.

RTÜK'te başkanlık seçimlerinin ardından toplantı salonundaki düzenlenen basın toplantısı Dursun'un başkan olmasına karar verildiği bildirildi.

RTÜK başkanlığına seçilen Prof. Dr. Davut Dursun, ''Önümüzdeki dönemde, öncelikli konumuz, RTÜK yasasını AB ve Avrupa Parlamentosu'nun yayınladığı görsel işitsel medya direktifi çerçevesi içinde uyumlaştırılmasına yönelik olarak çalışma olacak'' dedi.

Dursun, başkanlık seçiminin ardından RTÜK Konferans Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, RTÜK'ün kurulduğu tarihten bu yana çeşitli başbakan ve başkan vekilleriyle çalıştığını, kendisinin de 9. başkan olduğunu söyledi.

Başkan ve başkan vekillerinin 2 yıl için seçildiğini hatırlatan Akman'ın yeni dönemde aday olamayacağını açıklaması üzerine üst kurul üyelerinin kendisini başkan, Prof. Dr. İlhan Yerlikaya'yı ise başkanvekilliğine seçtiğini dile getirdi.

Zahid Akman'ın RTÜK üyesi olarak görevine devam edeceğini belirten Dursun, ''Akman'ın katkılarını şimdiye kadarki tecrübelerini kullanacağız. O bakımdan kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum'' dedi.

RTÜK'ün Türkiye'nin tanıştığı ilk özerk kurullarından birisi olduğunu anlatan Dursun, kurulun görsel ve işitsel yayıncılık sektörünün denetlemesinden ve düzenlemesinden sorumlu olduğunu söyledi. Bu sektörü ''Son derece canlı, teknolojik olarak gelişmeye müsait bir sektör'' olarak tanımlayan Dursun, şöyle devam etti:

''Bu nedenle yapılan düzenlemeler kısa sürede demode oluyor ve yeni düzenlemelerin gündeme gelmesi sözkonusu oluyor. Bu çerçevede yine Türkiye'nin hedefi olan AB'ye tam üyelik sürecinde de medya sektörü önemli bir yer işgal ediyor. 35 fasıldan biri olan bilgi toplumu ve medya faslı, müzakereler çerçevesinde açılmış bulunuyor ama henüz kapatılmış değil.

Bu çerçevede Türkiye'de muhatap kuruluşlar olan müktesebatın uyumlaştırılması çerçevesinde bilişim sektörüyle ilgili olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Basın Yayın Enformasyan Genel Müdürlüğünün gerekli uyumlaştırma çalışmalarını yasal düzenlemeleri gerçekleştirildi. Ama RTÜK maalesef henüz çalışmayı tamamlayamadı. Ama Sayın Başkanımızın da ifade ettiği bu çalışmalar bir noktaya geldi. Önümüzdeki dönemde, sanıyorum, öncelikli konumuz RTÜK Yasası'nı AB ve Avrupa Parlamentosunun yayınladığı Görsel İşitsel Medya Direktifi Çerçevesi içinde uyumlaştırılmasına yönelik çalışma olacak.''

FREKANS TAHSİSİ


Türkiye'nin sayısal yayıncılığa geçişte nispeten geri kaldığını ifade eden Dursun, deneme yayınlarının başlamasına rağmen yasal boşluklar nedeniyle bu konuda mesafe alınamadığını söyledi.

Dursun, ''frekans tahsisleriyle ilgili konuların RTÜK gündeminin baş sayfasında olacağını'' kaydetti.

RTÜK'ün bağımsız idari otorite olduğunu ve üyelerinin TBMM tarafından seçildiğini vurgulayan Dursun, 28 Mayıs itibariyle RTÜK üyelerinin bir kısmının yenilendiğini hatırlattı. Dursun, görevleri sona eren Paşa Yaşar ile Şaban Sevinç'e ve eski başkan Akman ile Başkanvekili Abdulvahap Darenli'ye teşekkür etti.

ZAHİD AKMAN'IN VEDA KONUŞMASI


Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman, ''4 yıl birlikte çalıştığım ve birlikte olmaktan kıvanç ve şeref duyduğum bürokrat arkadaşlarım'' sözleriyle başladığı konuşmasında, toplantı sonunda yeni başkanın seçilmesi nedeniyle ''RTÜK üyesi olarak bulunduğunu'' belirtti.

Süreç içinde birlikte çalıştığı kurul üyesi, radyo ve televizyon kuruluşlarının yönetici ve çalışanlarına teşekkür ederek, hükümetle ilişkileri sağlayan bakanlara, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e şükranlarını sunarak veda konuşmasına başladı.

Görev yaptığı 4 yıllık sürecin özellikle son yılında kendiyle ilgili kamuoyuna yansıtılan haberler konusunda onlarca açıklama yaptığını hatırlatan Akman, ''Bu konuyla ilgili çok ciddi bir hukuk sürecini takip ediyorum ve bir hukuk mücadelesi sürdürüyorum. Bu süreçte yardımlarını esirgemeyen, basın etik ilkelerine uyan ve bu değerler çerçevesinde yayın yapan ve insanları mağdur etmemek için gayret sarf eden yayın kuruluşlarına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum'' diye konuştu.

Hem kendi hayatı hem de kurul açısından yeni bir başlangıç yaşandığını dile getiren Akman, hizmetlerine RTÜK üyesi olarak devam edeceğini söyledi.

Televizyon Yayıncıları Derneği ile RTÜK'ün ortaklaşa hazırladığı ''televizyon habercileri için rehber kitap'' adlı kitapçık konusunda bilgi verdi. Bir habercinin yapacağı haberde dikkat etmesi gereken etik ilkelerin yer aldığı kitapçığı, Türkiye'deki tüm radyo ve televizyon muhabirlerine yetecek kadar bastırdıklarını bildirdi.

RTÜK Başkanı Dursun, Akman'a plaket sundu; Akman da Dursun'a çiçek verdi.

Bu arada, RTÜK Başkanı Dursun'un ilk turda 7 oyla, Başkanvekili Yerlikaya'nın ise ikinci turda 5 oyla seçildiği öğrenildi.

DURSUN'UN ÖZGEÇMİŞİ

Artvin'in Borçka ilçesinde 1953 yılında doğan Dursun, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde lisans, İktisat Fakültesi Siyaset İlmi Enstitüsünde yüksek lisans ve Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktora öğrenimi gördü.

Milli Eğitim Bakanlığında sınıf öğretmeni ve okul yöneticiliği, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Dursun, bir uluslararası yayıncılık ve araştırma kurumunda modern dönem Türk ve İslam dünyası sahasında editörlük ve ansiklopedi madde yazarlığı görevlerini yürüttü. Dursun, Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalında da öğretim üyeliği yaptı.

TBMM tarafından 13 Temmuz 2005'te RTÜK Üyeliğine seçilen Dursun'un, Türk siyasal hayatı, modern dönemdeki sorunlar ve süreçlerle ilgili yayımlanmış çalışmaları, çevirileri ve ansiklopedi maddeleri bulunuyor. Türk demokrasisinde krizler üzerinde belgesel türü çalışmalar yürüten Dursun'un ''Osmanlı Devletinde Siyaset ve Din'', ''İslam Dünyasında Dayanışma Hareketleri'', ''Ortadoğu Neresi?'', ''İslam Dünyasında Entegrasyon Hareketleri'', ''Demokratikleşemeyen Türkiye'', ''Ertesi Gün/Demokrasi Krizlerinde Basın ve Aydınlar'', ''27 Mayıs Darbesi'', ''Siyaset Bilimi'', ''12 Mart Darbesi'', ''12 Eylül Darbesi'' adlı eserleri bulunuyor.

BİZE ULAŞIN