3. iddianamenin yazımı tamamlandı

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ve yaklaşık 1500 sayfadan oluşan 3'üncü iddianamenin yazımı tamamlandı. Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'ya teslim edilen iddianamenin hafta başında İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne teslim edileceği kaydedildi.

60 SANIK
İddianamede yer aldığı öğrenilen bazı sanıkların isimleri şöyle: "Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek, ÇYDD Yönetim Kurulu üyesi Hamdi Gökhan Ecevit, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Prof. Erol Manisalı, Prof. Dr. Yalçın Küçük, Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin, Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan emekli Kurmay Albay avukat Mustafa Levent Göktaş, Kurmay Albay Cengiz Köylü, Kurmay Albay Mustafa Koç, Yarbay Mustafa Dönmez, Elazığ Özel Harekât Şube Müdürü Ayhan Atabek, Antalya Özel Harekât Şube Müdürlüğü'nde görevli Emniyet Amiri Servet Kaynak." İddianamede, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un da katıldığı öne sürülen Ankara'daki ünlü 'Kent Otel Toplantıları'na da yer verildi. 10'uncu dalga operasyonunda tutuklanan, ancak itiraz üzerine 15 gün sonra tahliye edilen gazeteci Engin Aydın'ın genel sekreterliğini yaptığı iddia edilen Kent Otel Toplantıları'na Ergenekon sanığı ve şüphelisi olan şu isimlerin katıldığı öne sürüldü: "Emekli orgeneral Şener Eruygur ile Hurşit Tolon, İlhan Selçuk, Prof. Dr. Mehmet Haberal, ATO Başkanı Sinan Aygün, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Tümgeneral Erdal Şenel ve Mustafa Balbay." İddianamede, 'Kent Otel toplantıları'nın Ergenekon örgütünün amaçları doğrultusunda düzenlendiğinin öne sürüldüğü öğrenildi

İkinci dava pazartesi başlıyor
Sanıkları arasında Hurşit Tolon, Şener Eruygur gibi emekli orgenerallerin yer aldığı Ergenekon 2'nci iddianamesine yönelik ilk duruşma ise pazartesi günü yapılacak ve 31 Temmuz'a kadar sürecek. Ergenekon davası'nın 1'inci iddianamesini kapsayan duruşmalar da 3 Ağustos'ta yeniden başlıyor. Yeni salonda görülecek duruşmada Danıştay sanıkları da ilk kez yargıç karşısına çıkacak ve birleştirilmesi istenen davalar görüşülecek. İki ayrı iddianame ile açılan davaların önce ayrı ayrı devam edeceği, sanıkların ilk sorgularının ardından birleştirme yapılıp yapılmayacağına karar verileceği belirtildi. Davalar daha sonra dönüşümlü olarak devam edecek.

BİZE ULAŞIN