Abbas: Rum tezine destek vermedim

Filistin Yönetimi lideri Abbas, Ankara'da günah çıkarttı. Abbas, Rum kesimi ile Filistin'in işbirliği yapacağı iddialarını yalanlarken, Gül "Bu iddialar kamuoyunda infial yaratır" dedi

Bir hafta önce Kıbrıs Rum Kesimi'ne yaptığı ziyaret sırasında Rum tezlerine destek verdiği öne sürülen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ankara'da günah çıkarttı. Rum Kesimi ile işbirliği yapacağı ve birlikte mücadele vereceği iddialarına 'iftira' diyen Abbas, Gül ile yaptığı baş başa görüşmede de, "Ben Kıbrıs'a da, Erbil'e de Filistinli mülteciler için gittim" dedi. Ankara'ya yeni Filistin Büyükelçiliği'nin açılışını yapmak için gelen Abbas, dün ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Daha sonra Gül ile birlikte yeni Büyükelçilik binasının açılışını yapan ve Oran semtindeki bir sokağa Kudüs adını veren Abbas, daha sonra Dışişleri Bakanlığı'nı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Gül'ün "Rum kesimi ile işbirliği yapacağınız iddiaları Türk kamuoyunda infial yarattı" sözlerine Abbas şöyle dedi:

'BUNLAR İFTİRA'
Bunlar iftira. Ben Rum kesimine, oradaki iki bin 500 mülteci için gittim. Çünkü ikinci Körfez Savaşı'nın ardından adaya gittiler ve ilk defa onları ziyaret ettim. Rumlar, görüşme öncesinde adadaki sorunları gündeme aldırmak istedi ama biz görüşme gündemine bile aldırmadık. Buna izin vermedik. Bunlar Rum basının uydurmalarıdır. Bizim için Türkiye kardeştir, Kıbrıs Türk halkı da kardeştir. Eğer bana o zaman Erbil'e niye gittin diye soruyorsanız, orada da yaklaşık üç bin Filistinli mülteci var. Eğer bunu basın toplantısında sorarlarsa da açıklarım." Gül'ün "Açıklarsanız memnun olurum" demesi üzerine Abbas, basın toplantısında Rum kesimi ile Filistin'in 'işgallere' karşı birlikte mücadele edeceği ve güç birliği yaptığı iddialarını yalanladı. Abbas, Kıbrıs konusunda "Bu asılsız bir uydurmadır. Bizim kendimize ait güç bir sorunumuz var. Bu tür sorunlara görüşmelerde değinmeyiz. Ancak yöneticiler olarak sık sık bu tür asılsız iftiralara maruz kalıyoruz. Bizler bu duruma alışığız." dedi. Ancak Abbas, Kıbrıs'ta şu an var olan statükoyu nasıl gördüğü sorusuna yanıt vermedi. Ankara'nın duymak istediklerini Abbas tekrarlarken, salonda toplantıyı izleyenler arasında KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın torunu olan ve Dışişleri Bakanlığı'nda Ortadoğu dairesinde çalışan Rauf Denktaş da vardı.


BİZE ULAŞIN