Ailem sigara mağduru

Ortaokul ve üniversite yıllarında iki kez sigaraya başlayıp bırakan Bakan Akdağ'ın babası ve amcası dahil bazı yakınları sigara nedeniyle yaşamını yitirmiş

Türkiye, yarından itibaren geniş kapsamlı sigara yasağı uygulamasına geçecek. Sloganı "Dumansız hava sahası" olan bu düzenlemenin mimarlarından Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tam anlamıyla sigara mağduru. Babası ve amcası sigaraya bağlı hastalıklar yüzünden hayatını kaybetmiş. Sigaraya iki kez başlayıp, iki kez bırakan Akdağ, yasağa bir gün kala SABAH'ın sorularını yanıtladı:

Sizce yasak, günlük hayatta uygulanabilecek mi?
-Araştırmalar vatandaşların yüzde 95'inin bu yasaya destek verdiğini gösteriyor. Bir yıl önce getirilen yasaklara, kamu binalarında yüzde 90, alışveriş merkezlerinde yüzde 85 oranında uyuluyor. Böyle böyle oturacak yerine.

ORTAOKULDA İÇTİM
Daha önce sigara içer miydiniz?
-Ortaokul sıralarında ve üniversitenin ilk bir ayında olmak üzere iki kez sigaraya başladım. Dumanı içine çekmeden üfleyenlerden olduğum için rahatça bırakabildim.
Eşiniz ya da çocuklarınız sigara içiyor mu?
-Eşim sigara içmez. İki yetişkin oğlum var. Benim yanımda içmezler. Dışarıda içiyorlarsa bilmiyorum.
Evinizde içilir mi? Misafirleriniz içebilir mi?
-
Aşırı bir fanatizm gütmeyiz. Ama sigara ile mücadeleyle geçen 3-4 yıllık macerada, misafirlerimiz bile yanımızda içmiyor.
Çalışma arkadaşlarınız arasında içen var mı? Yasağı karşı tepkileri nasıl oldu?
-Odaları denetlemem. Sigara içenleri telkin yoluyla vazgeçiriyorum. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü günde üç paket sigara içiyordu. 'Böyle sigara içersen bu görevi sana veremeyiz' dedim. 1.5 yıl önce bıraktı sigarayı.
Sigaradan zarar gören yakınınız var mı?
-Maalesef var. Babam Yahya Akdağ önce kalp krizi geçirdi, sonra kansere yakalandı. Amcam akciğer kanserinden öldü. Dayım akciğer kanseri oldu, erken teşhisle tedavi edildi. Kuzenim 35 yaşında kalp krizi geçirip öldü. Sigara bu hastalıkların ortaya çıkmasında en önemli sebeplerden biri. Kırım Kongo'dan bir yılda 30 kişi öldü. Sigara ile bağlantılı hastalıklardan her gün 300 kişi hayatını kaybediyor.
Sayın Baykal afişlerde neden yer almadı?
-Kendisiyle bizzat görüştüm, bürokratlarımı gönderdim, yazı yazdım. Ama resminin kullanılmasını istemedi. Kendisine sormak lazım, bir tercihtir ama kampanyaya destek veriyor.

BİZE ULAŞIN