HSYK'dan sert tepki

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, kurulda yaz kararnamesiyle ilgili ''çalışmalar devam ederken bir kısım basında, yasa gereği gizli olması gereken işlemler ve görüşmelerle ilgili yorum yapılması ve kurul üyelerini suçlayıcı ve hedef gösterir nitelikteki yayınlara yer verilmesinin üzüntüyle izlendiğini'' belirterek, ''Kurulun yüksek yargıdan seçimle gelen üyeleri, yargı bağımsızlığının korunması, hakim ve savcılarla ailelerinin mağdur olmaması için her türlü gayreti göstermektedir'' dedi.

Özbek, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa'nın 159. maddesi uyarınca kurulan HSYK'nın, mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esaslarına göre görev yaptığını belirtti.

Adli ve idari yargı hakim ve savcılarını atamak ve nakletmenin, HSYK'nın görevleri arasında olduğunu belirten Özbek, şunları kaydetti:

''Adalet Bakanlığınca hazırlanan Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Hakkındaki Kararname Taslağı 15 Haziran 2009; Adli Yargı Unvanlı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Hakkındaki Kararname Taslağı ile İdari Hakim ve Savcılarına Ait Kararname Taslağı ise 6 Temmuz 2009 tarihlerinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerine verilmiştir.

2461 sayılı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu'nun 19, Hakimler ve Cumhuriyet Savcıları Hakkında Uygulanacak Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 26, İdari Yargı Hakim ve Savcıları Hakkında Uygulanacak Atama Yönetmeliğinin 25. maddeleri uyarınca; taslaklarla getirilen teklif ve öneriler, ilgililerin gizli ve açık sicilleri ve diğer evrakıyla birlikte kurul tarafından en geç bir ay içerisinde incelenmekte, aynen veya gerekli görülen değişiklikler oylanarak, karara bağlanmaktadır.
Taslakların görüşülmesi sırasında üyeler tarafından değişiklik teklifleri verilmesi ve yeni öneriler getirilmesi mümkündür.

Çalışmalar devam ederken bir kısım basında, yasa gereği gizli olması gereken işlemler ve görüşmelerle ilgili yorum yapılması ve kurul üyelerini suçlayıcı ve hedef gösterir nitelikteki yayınlara yer verilmesi üzüntüyle izlenmektedir.

Kurulun yüksek yargıdan seçimle gelen üyeleri, yargı bağımsızlığının korunması, hakim ve savcılarla ailelerinin mağdur olmaması için her türlü gayreti göstermektedir.''

BİZE ULAŞIN