RTÜK'ün yeni başkanı Dursun

Zahid Akman'dan boşalan RTÜK Başkanlığı'na Prof. Davut Dursun seçildi. Dursun, "Öncelikli işim AB müktesebatına uyumdur" dedi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman'ın görev süresini tamamlaması nedeniyle yapılan seçim sonucu Prof. Dr. Davut Dursun ilk turda başkanlığa seçildi. AK Parti döneminde RTÜK üyesi olan Prof. Dursun, "laiklik ve demokrasi" konulu yazılarıyla tanınıyor. RTÜK, dün başkan ve başkan yardımcısı için seçim yaptı. Gizli oylamada Prof. Davut Dursun, 9 kişilik üst kurulun 7 üyesinin oyunu aldı. Kıyasıya yarışın başkan vekilliği seçiminde yaşandığı belirtildi. Prof. İlhan Yerlikaya ikinci turda ipi göğüsleyerek Dursun'un en yakınındaki isim oldu. Görev teslim töreninde Akman'a bir plaket veren Dursun da çiçek aldı. RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, ilk mesajını AB eksenine odaklandırdı ve "Önümüzdeki dönemde, öncelikli konumuz, RTÜK Yasası'nı AB ve Avrupa Parlamentosu'nun yayınladığı görsel işitsel medya direktifi çerçevesi içinde uyumlaştırılmasına yönelik çalışma olacak" dedi. Dursun, frekans tahsisleriyle ilgili konuların da üst kurul gündeminde olacağını vurguladı.

RTÜK AÇISINDAN BAŞARILI

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Sayın Dursun'un başkan olarak seçilmesi, RTÜK açısından çok başarılı olmuştur'' dedi. Arınç, Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Arınç, Prof. Dr. Davut Dursun'un, RTÜK Başkanlığı'na, seçildiğinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi: '' Sayın Dursun'un başkan olarak seçilmesi, RTÜK açısından çok başarılı olmuştur. Ben, kendisinin çok iyi hizmetler vereceğine inanıyorum. Bugüne kadar üye olarak yaptığı hizmetleri, şimdi yeni RTÜK Başkanı olarak çok daha başarıyla yapacaktır. RTÜK'ün, yeni bir hız, heyecan ve dinamizm kazandığını vurgulayan Arınç, ''Arkadaşlarımızın, bir bütünlük içerisinde, RTÜK'e Anayasamızın ve kanunun yüklediği görevleri daha büyük bir özveri ve başarıyla yapacaklarına inanıyorum'' dedi.

Zahid Akman 4 yılını özetledi

Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman veda konuşmasında 4 yılın özetini yaptı ve "Görevimin son yılında kamuoyuna yansıtılan haberler konusunda onlarca açıklama yaptım. Bu konuyla (Deniz Feneri) ilgili hukuk sürecini ciddi bir şekilde izliyorum ve bir hukuk mücadelesi sürdürüyorum. Süreçte yardımlarını esirgemeyen, basın etik ilkelerine uyanlara şükranlarımı sunuyorum" dedi.


BİZE ULAŞIN