Sigara karşıtı Prof. Kural denetimlere hazırlık yaptı

Kapalı alanlarda sigara yasağına iki gün kala, Türkiye'nin en dişli "fahri sigara müfettişi" Prof. Dr. Orhan Kural'la birlikte İstanbul sokaklarında vatandaşın nabzını tuttuk. İTÜ öğretim üyesi Kural, gittiğimiz yerlerde "duman avcısı" olduğunu hatırlatarak, "Artık yasa var, elimiz güçlü" mesajı verdi. Kural'la ilk olarak İstinye'deki bir kahveye uğradık. Duvarda "Sigara içilmez" uyarısı yoktu. Kural, sigara yasağını anlattı ama kimse ikna olmadı. Arkamızdan seslendiler: "Biz içeriz hoca, zaten kimse gelip gitmiyor." Ardından yandaki kuaför salonuna yöneldik. Kuaför Burhan Kaygısız, bizi görünce çekmecede tuttuğu uyarı tabelalarını çıkardı ve "Yasal uyarıları daha asmadım. Vakit var" dedi. Bir bayide sigaranın teşhir edildiğini gören Kural'ın uyarısına sert tepki gösteren bayi sahibi ise, "Öyle bir yasak yok. Avustralya'da yasak. Siz çok ukalasınız" cevabını verdi. İstinye Park'a gittik. Prof. Kural, bir taksiciye, "Sigara içeceğim, binebilir miyim?" dedi. Kabul eden taksici, "Bana 'Tekirdağ'a gidiyorum' dersen, sana viski de açarım" diye konuştu.

TİRYAKİYE YARDIM OLMASIN
İTÜ Ayazağa Kampusu'nda market işleten İnci Karabulut, sigara satışını durdurduklarını söyledi ve "Öğrenciler, 'Sigaramıza niye karışıyorlar?' diye soruyor" dedi. Öğrenci Burcu Aydıner, yurtlarda kalan öğrencilerin nasıl sigara içeceğini sordu. Kural, "Kapıya çıkıp, öyle içecekler artık" dedi. Kural, 'teftiş'in sonunda "Öğrencilere burs verirken sigara da bir kriter olmalı. Devlet, sigara içen memurun hastane masraflarını karşılamamalı. Sigara içenlerden daha çok, içmeyenlerden daha az prim alınmalı. Sigara içene fakir kâğıdı verilmemeli" dedi.

400 DENETÇİ EĞİTİLDİ
İSTANBUL Valisi Muammer Güler yasağın denetimi için 400 kişinin eğitildiğini açıkladı. Birisi kolluk kuvveti olmak üzere iki kişiden oluşacak denitim ekipleri, kişi ve işletmeleri önce bilgilendirecek, yasağın uygulanmaması halinde sözlü uyarıda bulunacaklar. Son olarak ise yazılı uyarı gelecek. Denetimlerde tutulan tutanaklar ise vergi daireleri, ilçe amirlikleri veya belediye encümenlerine gönderilecek.

BİZE ULAŞIN