İşletmeciye 'duman cezası' tüyoları

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, yalan ihbarlara karşı uyarıda bulundu: Uyarırken şahidiniz olursa sorun yaşamazsınız. Kavga etmeyin!

Tütün mamullerinin kapalı mekânlarda içilmesini engelleyen yasak bugün uygulamaya girdi ve 81 ilde 4 bin 167 kişi, bin 571 ekiple teyakkuza geçti. Denetlemeleri yapacak isim Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, ağır cezalardan korkan işletmecilere tüyo verdi: "Sigara içenleri bir şahit yanında uyarın. Yoksa siz yanarsınız." Valilikler bünyesinde oluşturulan İl Tütün Kontrol Kurulları, "Alo 184 Hattı"na gelen ihbarların değerlendirilmesine yönelik koordinasyonu yürütecek. Hat, yaklaşık yedi gündür yoğun bir şekilde çalışıyor. 184'ü arayanların büyük bir bölümünü restoran sahiplerinin oluşturduğunu söyleyen yetkililer, "Yalan ihbarlarla rakiplerini bitirmek isterlerse ne yapacağız?" sorusuna cevap arıyor. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, denetimlerde herkese eşit ve adil davranacaklarını söyleyerek, kafe, lokanta ve restoran işletmecilerine "endişe etmeyin" uyarısında bulundu. Çom, "Siz vatandaşı uyarır, masalardan kül tablalarını kaldırır, uyarı levhalarını asarsanız, kimse size bir şey yapamaz. Personelinizi eğitin, sigara içenleri kibarca uyarın. Uyarıda bulunduğunuz kişilerle kavga etmeyin" dedi.

'ŞAHİT VARSA SORUN YOK'
Sözlerine "Biz size müşterilerinizi ikaz etme müsaadesi bırakıyoruz" diyerek devam eden Çom, SABAH aracılığıyla şu uyarıda bulundu: "Şahitleriniz olsun. 'Burada sigara içiliyordu. Restoran sahibini uyardık ama müşteri dinlemedi' diyen şahidiniz olursa, ceza almazsınız. Sigara kokusu yoksa rahat olun. Garsonlar gerekli ikazı yaparsa sorun yok." Olası restleşmelerden çıkan kavgalara polisin anında müdahale edeceğini belirten Çom, "Ben de bizzat denetimde olacağım. Halkı sigarayla ilgili yasakların başında olan biri olarak uyaracağız" dedi.

4207 sayılı Kanun'daki cezalar
Kapalı alanlarda sigara içenler: 69 TL
İzmarit,paket, ağızlık, kâğıt ve benzeri atıkları çevreye atanlar: 25 TL

Yükümlülüklerini yazılı uyarıya rağmen yerine getirmeyen işletme sorumluları: 560 TL-5 bin 600 TL
Yasağı görsel yayın yoluyla ihlal eden bölgesel yayın kuruluşları: 5 bin 600-11 bin 200 TL
Yasağı görsel yayın yoluyla ihlal eden, ulusal TV'ler: 56-112 bin TL
Aykırı hareket eden üretici firmalar: 280.000 TL'den az olmamak üzere piyasaya sürülen malların piyasa değeri kadar idari para cezası
18 yaşından küçüklere sigara satan bayilere de 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası veriliyor.

Sigara yasağı Le Monde'da
ÜNLÜFransız gazetesi Le Monde "Türkiye'deki sigara yasağının, Osmanlı İmparatorluğu'nun Sultanı olan 4. Murat'ın zaferi olduğunu" yazdı. 4. Murat'ın "sigara yasağına uymayanları suçüstü yakalamayı sevdiğini ileri süren gazete "İmparatorluğu'na 1623'ten 1640'a kadar hükmeden Osmanlı Sultanı 4. Murat'ın mezarında zaferinin tadını çıkarması gerekiyor" diye yazdı. Gazete gece kaçamaklarının yanı sıra tütün ve alkol tüketimini yasaklayan 4. Murat'ın 28 yaşında karaciğer sirozundan dolayı öldüğünü belirterek "Geceleri sivil kıyafetle İstanbul sokaklarında dolaştığı anlatılır" diye kaydediyor. Öte yandan, Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu, 19 Temmuz'dan itibaren kapsamı genişletilerek uygulanacak sigara yasağı için mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor. Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Menekşe, sigara yasağından 70 bine yakın kahvehane ve çay ocağı gibi işletmenin olumsuz etkileneceğini söyledi.

'Bugün milli bayram olsun'

SİGARA yasağının mimarı, eski Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, sigara yasağının başladığı 19 Temmuz'un 'milli bayram' olmasını önerdi. Sigaranın yasaklanmasına yönelik yasa çalışmalarına 1987'de başlandığını hatırlatan Akarcalı, "2009'a kadar 22 yıl sürdü. Çıkardığımız kanunlar veto edildi, Amerika'dan lobiciler geldi. Bu aşamaya gelmek gerçekten son derece zor oldu" dedi. Akarcalı, bugün tüm kapalı alanlarda uygulanmaya başlanan sigara yasağının "son derece cesur bir yasa" olduğunu söyleyerek, siyasi iradenin önemine işaret etti. Akarcalı, "Siyasi irade istediği takdirde, Türkiye'nin en temel sorunları üzerine gidip, halkın desteğini de alabileceğini gösteriyor. Sigara üreten şirketlerin bütün lobilerine karşın yasa, çok büyük çoğunluğun desteğini alıyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN