İnfaz dosyası tekrar açılıyor

12 korucunun askeri taburda öldürüldüğüne ilişkin iddianın Meclis Komisyonu'nda da ele alındığı ortaya çıktı. Dönemin Komisyon Başkanı Pişkinsüt, "Sonucunu hatırlamıyorum" dedi

Hakkari'de 14 yıl önce askeri birlikte toplu halde öldürüldükleri iddia edilen 12 korucu ile ilgili soruşturma bir ihbar mektubu üzerine yeniden gündeme geldi. 1994-95 yıllarında Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik taburunda askerlik yaptığını belirten Afyonkarahisarlı bir kişi, Diyarbakır Savcılığı'na kroki ile birlikte gönderdiği ihbar mektubunda, terör örgütüne yardım ettikleri gerekçesiyle sorgulanan 12 korucunun 24 Temmuz 1995'te öldürülerek tabur içine gömüldüğünü öne sürdü. İhbar mektubu ve korucuların gömüldüğü yeri gösteren krokiyi alan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı olayın meydana geldiği yeri gözönünde bulundurarak dosyayı Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Van Cumhuriyet Başsavcı vekili Bahadır Sakıoğlu, ihbar mektubunun henüz kendilerine ulaşmadığını, ulaşır ulaşmaz inceleme başlatacaklarını söyledi. Krokiye göre Derecik İç Güvenlik Taburu'nda askerler tarafından kazı başlatıldığı da ileri sürüldü. Şemdinli Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı'na giden köylüler, delillerin karartılmasının önlenmesini istedi. Olayın görgü tanığı mağduru, korucu Yusuf Çelik'in de eşi olan Amina Çelik(43) geç de olsa gelinen süreçten memnun. Çelik, "Allah'tan tek dileğim var, o askeri bir kere görmek ve alnından öpmek" diye konuştu. 12 korucunun öldürüldüğüne ilişkin ailelerinin olaydan 3 yıl sonra yaptığı şikayet üzerine başlatılan soruşturma ise takipsizlikle sonuçlanmıştı. Köylüler Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2003 yılında verdiği takipsizlik kararı üzerine başvurduğu AİHM'den ise henüz bir sonuç çıkmadı.

'GELİŞMELERİ HATIRLAMIYORUM'
Dönemin ANAP Hakkari milletvekili Naim Geylani aracılığıyla Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na da ulaştırılan şikayetle ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz dönemin Komisyon Başkanı Sema Pişkinsüt, olayı hatırladığını ancak sonucunu bilmediğini söyledi. Eski Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Sema Pişkinsüt, iddiaların kendilerine iletildiğini doğrulayarak "Biz de gittik. Komisyon o dönemde incelemiştir. Sonraki gelişmeleri hatırlamıyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN