Sivas'ta 21 kişi gözaltında

Sivas Valiliği, bu kent ve 4 ilde eş zamanlı düzenlenen suç örgütü operasyonu kapsamında 21 kişinin gözaltına alındığını, zanlıların sorgusunun devam ettiğini bildirdi.

Sivas Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte M.B'nin yanında topladığı bazı kişilerle suç örgütü kurduğu yönünde bilgiye ulaştı. Ekipler, bu kişilerin, çeşitli olaylara karışarak halk üzerinde korku ve panik ortamı oluşturduğunu ve maddi menfaat sağladıklarını tespit etti.

Elde edilen bilgiler dahilinde gerekli çalışmalara başlanıldığı, kurulan örgüt bünyesindeki şüphelilerin, çek-senet-alacak tahsil ettikleri, uyuşturucu madde ticareti yaptıkları, uyuşturucu madde kullandıkları, kumar oynatarak kişileri yüklü miktarda borçlandırdıkları, 6136 sayılı kanuna muhalefet suçlarına ve adam yaralama olayları ile tehdit ve darp olaylarına karıştıkları, evli kadınları zorla alıkoydukları, uyuşturucu kullandırarak tehdit etmek suretiyle zorla cinsel ilişkiye girdikleri belirlendi.

Açıklamada, ayrıca zanlıların, para karşılığında iş yerlerine korumalık yaptıkları, adam öldürmek amacıyla kişileri azmettirdikleri, halk üzerinde korku, panik ve endişe yaratarak bu durumu menfaat haline dönüştürdükleri, piyasaya sahte çek sürdükleri, dolandırıcılık olaylarına karıştıklarının anlaşıldığı bildirildi.

Zanlıların yakalanması ve suç delillerinin ortaya çıkartılması amacıyla bugün saat 05.30'da Sivas, Konya, İzmir, İstanbul ve Malatya illerinde eş zamanlı olarak ''Lodos 58'' kod adlı planlı operasyon yapıldığı, operasyon kapsamında 21 şüphelinin gözaltına alındığı ve soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

Suça karıştığı tespit edilen ve yakalanan şüphelilerin şu ana kadar oto, iş yeri, ev ve üzerlerinde yapılan aramalarda, 2 adet tabanca, 2 adet kuru sıkı tabanca, 2 adet av tüfeği, içerisinde G3 marka mermilerinin de bulunduğu çeşitli ebat ve markalarda toplam 11 adet mermi, 9 adet bıçak, 8 adet av fişeği, zanlıların bazı olaylarda kullandıkları değerlendirilen 1 adet elektro şok aletinin bulunarak muhafaza altına alındığı bildirildi.

BİZE ULAŞIN