Yargı üzerinden oyun oynamayın

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, yargının yargıya bırakılmasını isteyerek, hiç kimsenin yargı üzerinden oyun oynamaya kalkışmaması gerektiğini belirtti.

Eminağaoğlu, bir gazetede YARSAV'a yönelik yer alan haberle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ''insanların izlemeye alınarak binaların çatılarından, teleobjektifle resimlenip, gerçek dışı, amaç dışı, tek yanlı, çarpık ve art niyetli, yönlendirici yayınlara konu edildiğini'' ifade etti.

Gizli izleme yapılıp, anında özel amaçlı olarak belirli basın organlarında yayına konu ediliyorsa, bu durumun resimleyen kişilerin gizli çalışmalarını, kamusal amaçlı değil, siyasi amaçlı ve kamuoyu yaratmaya yönelik yaptıklarını ortaya koyduğunu savunan Eminağaoğlu, bu kişilerin görevlerini kötüye kullandığını ileri sürdü. Hukuksal yollara başvurulacağını belirten Eminağaoğlu, şöyle devam etti:

''Söz konusu resimle aslında basın özgürlüğünün ülkemizde ne hale geldiği ve ne hale getirildiğinin, hangi amaçlar için, hukuk, yasalar, basın meslek ilkeleri, etik kuralların çiğnendiği bir kez daha ortaya çıkmış, basın bu yönüyle kendi resmini çekmiştir.

Hatta ve hatta bu durum ahlaki kuralları da ters yüz etmiştir. Basın adına son derece üzüntü vericidir. İzlemeler, kamusal niteliğini kaybedip, servis amaçlı online yayınlara konu ediliyorsa, ilgili basın kuruluşları kendilerini sorgulamalı, kamusal, istihbarı ve gizli destekli yayın organı olmaktan çıkarak, özgür basın kimliğine bir an önce kavuşmalıdırlar. Caroline/Almanya AHİM Kararı sanırım hukuk diyen bu basın organlarının bilmedikleri değil, görmek istemedikleri bir karardır. Yapılan insanlıkla bağdaşmayan bir saldırıdır.''

HSYK ÜYESİ YARSAV ÜYESİ DEĞİL

YARSAV üyelerinin elbette yargıç ve savcılar olacağını, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin YARSAV üyesi olmasının da doğal olduğunu vurgulayan Eminağaoğlu, şunları kaydetti:

''Kaldıki haberde ismi geçen HSYK üyesi YARSAV üyesi değilken, YARSAV'ın üyeleri üzerinde yaptırımı söz konusu değilken ve olması da düşülemez iken, nasıl YARSAV ile bağdaştırıcı ve ortak payda imiş gibi bir yayına konu edilmektedir? Kaldıki önceki Adalet Bakanlarına danışmanlık yapmış bir kişinin de bulunduğu geniş kapsamlı bir konu ve YARSAV ile ilgili olmayan özel bir yemek, herkes peşinen suçlu ilan edilerek ön yargılarla dolu bir yayında, üstelikte nasıl dar bir açı ile yansıtılmaktadır. Gizli olmayan herkese açık bir yemek ile ilgili olarak herkesin gelip her türlü soruyu sorması olanaklı iken, çatılara tırmanmaları son derece düşündürücüdür. Korku toplumunun oluşturulduğu yerde baltalanan hukuk devletidir.

Yapılan, HSYK'ya, yargıya ve 2009 Ekim ayında Dünya Yargıçlar Birliği'ne, 2009 Kasım ayında Özgürlük ve Demokrasi İçin Avrupa Yargıçlar Birliği'ne üye olacağı kesinleşen YARSAV'a müdahalenin alt yapı çalışmalarına hız verilmesidir.''

Eminağaoğlu, YARSAV'ın, hukuksal ilkeler çerçevesinde ve hiçbir etki altında kalınmadan, hukukun gerektirdiği çerçevede kararnamenin bir an önce çıkartılmasını, beklenti içerisinde bulunan yargıç ve savcıların tedirginliklerinin bir an önce giderilmesini istediğini vurguladı. Eminağaoğlu, şöyle devam etti:
''Ancak iki bölümden oluşan kararname taslağının sonuncusu 6 Temmuz 2009 tarihinde sunulmakla, HSYK'nın taslak üzerindeki bir aylık görüşme süresi karşısında, toplantıya katılım konusunda yaşanan sorunlar, Milli Eğitim Bakanlığınca SBS tercihlerinin bu kararname gerekçe gösterilerek bir süreliğine uzatılması ile yaratılmak istenen süre kısıtlaması sonucu oluşan baskılama, HSYK'daki yasa uyarınca gizli yürütülen görüşmelerin, yayınlananların doğruluğu bilinmemekle beraber kapsamlıca basına yansıtılması, HSYK üzerinde yaratılan baskıları da anlamlı kılmaktadır. Yargı yargıya bırakılsın yeter. Hiç kimse yargı üzerinden oyun oynamaya kalkışılmamalıdır.''

BİZE ULAŞIN