Bölgenin vekilleri sıcak CHP ve MHP buz gibi

Abdullah Öcalan'ın 15 Ağustos'ta "Yol haritası" açıklayacağını belirtmesinin ardından başlayan "İmralı da çözüme dahil olabilir mi" tartışmasına milletvekilleri de katıldı

AK PARTİ: DAHİL OLMALI
Abdurrahman Kurt: Demokratik adımlarla şiddetin durdurulması iki ayrı konu. Kanın durması adına DTP muhatap alınabilir. Şiddeti kontrol eden kişi olarak Öcalan çözüme katılabilir.
İhsan Aslan: Öcalan'ı kutsal göstermek yanlış, kırk bin kişinin de katili olarak görülüyor. Sorunun konuşulabilir olması bir fırsat.
Kutbettin Arzu: Kürt sorununun demokrasi içinde çözümü için ciddi adımlar atılıyor. Öcalan da dahil herkesin söylediği dinlenmeli.
Seracettin Karayağız: Dağdakiler de asker de bizim gencimiz. Öcalan da dinlenebilir.
Abdurrahman Müfit: Önce PKK silah bırakmalı. Öcalan'ın açıklamalarını görmek lazım.

CHP: DEVLETE YAKIŞMAZ
CHP Genel Saymanı ve Parti Sözcüsü Mustafa Özyürek: Öcalan'ın ne söyleyeceğini beklemek doğrusu devlete ve hükümete yakışmıyor. Önemli olan bizim neleri yapıp neleri yapamayacağımız ve bu konularda çözüm önerileri ortaya koymak. Kürtçe öğrenmenin ve özel televizyonlardan Kürtçe yayının önündeki engeller kaldırılabilir, üniversitelerde Kürtçe seçme ders olabilir. Ancak Yapılamayacaklar da şöyle: Kürtçe eğitim mümkün değil. Ffederal çözümler gündeme getirilemez. Genel af olmaz.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen: Hükümet terörü çözmek için terör örgütü liderinden medet umuyor. Bu hükümetin ne kadar aciz içinde olduğunu, çaresiz olduğunu gösteriyor.

DTP: EN KOLAY YOL BU
Selahattin Demirtaş: Öcalan'ın açıklamaları ciddiye alınırsa, Kürt sorununun çözümünde en kolay yol gerçekleşmiş olur. Öcalan'ın sözleri PKK'daki herkesi bağlar.
Sebahat Tuncel: Öcalan'ın Kürt halkı ve PKK üzerindeki etkisi ortada. Açıklayacağı görüşler için koşulların oluşması gerekir. Sorun terör değil 20 milyon Kürdün kültürel, kimliksel sorunu.
İbrahim Binici: Silahların susması için operasyonların durması gerekiyor. Sorunun birinci muhatabı Öcalan'dır. Bir mesajı ile bu savaşı durdurur.

MHP: CANİ KILAVUZ
MHP lideri Devlet Bahçeli (Yazılı açıklama): Etnik bölücülüğün cesaret kazanması Başbakan'ın eseridir. Son olarak İmralı canisinin kılavuzluğunda ve Barzani'nin gözetiminde Türkiye'nin bölünmesi reçetelerinin taşeronluğunu yapmaya hazırlanan ve bunun için maşa arayışına giren Başbakan, Türkiye için çok ciddi bir risk unsuru haline gelmiştir.
Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: Abdullah Öcalan eli kanlı bir katildir. Ağırlaştırılmış müebbede mahkûm biridir. Fikirleri dikkate alınamaz.

BİZE ULAŞIN