Dünya Ergenekon'u konuşuyor

İkinci "Ergenekon" davasının başlaması yurt dışında da yankılandı. Yabancı medya, özellikle soruşturmanın, Türkiye'deki bölünmeyi derinleştirdiği yönündeki yorumlara yer verdiği haber ve analizlerinde "Ulkenin modern tarihinde belirleyici bir an olabilir", "Derin çatlağın daha da büyümesine katkıda bulundu", "Kamuoyunu şaşkına çevirdi", "Türk perestroikanın başlangıcı mıdır yada bir Türk Ayetullah Hümeyni'ye yol hazırlamaya yönelik bir karşı devrim mi?" "Türk siyasi hayatının en önemli davalarından biridir" gibi ifadeler kullanıldı.

INDEPENDENT (İngiltere)

"Türkiye'de komplo zanlıları davaları, ülkenin modern tarihinde belirleyici bir an olabilir. (...) Bu, dünyanın geri kalan kısmının, sadece dışarıdan ve AK Parti'nin, dini hedeflerinde muhaliflerinin inandığından daha da az kararlı olduğu kanıtlanacağı umudu ile izleyebileceği bir mücadeledir." EL PAİS (İspanya) "Yüzlerce kişinin gözaltına alınmasına yoL açan darbe soruşturması, Türk toplumunda laik sektörler ile Erdoğan hükümetinin dayandığı İslamcı sosyal akım arasındaki derin çatlağın daha da büyümesine katkıda bulundu."

TIMES (İngiltere)

"Dava, devlet mekanizması içerisinde faaliyet gösteren kişilerce işlendiği öne sürülen, çözümlenmemiş cinayetleri çözmeye çalışıyor. Ancak karmaşık kanıtlar ve sorgulananların pek rastlanmayan yüksek profili ve görünürdeki saygınlığı kamuoyunu şaşkına çevirdi ve yabancılaştırdı."

IRISH TİMES (İrlanda)

"Türk perestroikanın başlangıcı, imal edilen istikraksızlığın ve askeri müdahalenin sonu mudur? Yada Türkiye'nin, kökleri İslam'da olan hükümetinin, laik rakiplerinin itibarını yok etmek, bir Türk Ayetullah Hümeyni'ye yol hazırlamaya yönelik bir karşı devrim mi?"

LE MONDE(Fransa)

"Fransa'da pek gürültü yapmıyor. Halbuki, 20 Temmuz'da İstanbul'da açılan tartışmalı Ergenekon davası, Türk siyasi hayatının en önemlilerinden biridir."

BBC (İngiltere)

"Soruşturma, kökleri siyasi İslam'da olan iktidardaki AK Parti hükümeti ile kendisini Türkiye'nin laik anayasasının bekçisi gibi gören askerler arasındaki ilişkileri gerdi."

BİZE ULAŞIN