Ergenekon'da üçüncü iddianame tamamlandı

1452 sayfalık iddianamede, Prof. Mehmet Haberal ve eski Özel Harekât Başkanı İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu zanlılar yine darbe girişimiyle suçlandı

Ergenekon hâkim ve savcılarının görev yerini değiştirme" tartışmaları yüzünden geciktiği öne sürülen HSYK kararnamesi, Adalet Bakanı'nın da katılımıyla görüşülürken; Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Üçüncü Ergenekon İddianamesi'nin tamamlandığını duyurdu. Çolakkadı'nın yazılı açıklamasında, "görev yeri değişikliği" tartışmalarına yönelik bir mesaj da yer aldı. Açıklamada, "Bu soruşturmada Özel Yetkili Mahkeme'de görevli birçok hâkim, savcı ve heyet yer aldı. Soruşturma bir kişinin yönlendirmesinde değildir" vurgusu yapıldı. UYAP aracılığıyla 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen üçüncü iddianamenin, 1452 sayfadan oluştuğunu ve 37'si tutuklu 52 sanığı kapsadığını belirten Başsavcı Vekili Çolakkadı, mahkemenin 15 günlük inceleme süresinin olduğunu ve gizlilik kararının sürdüğünü hatırlatırken, şüphelilerin ismi ise açıklanmadı.

BİR KİŞİ YÖNLENDİRMİYOR
Çolakkadı'nın 4 sayfalık açıklamasında, sanıklara yöneltilen suçlamalar arasında 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, TBMM'yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, Türkiye Cumhuriyet Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs etme'nin de olduğu belirtildi. 3. sayfadaki "soruşturmayla ilgili teknik bilgiler" başlığı altında ise, Ergnekon soruşturmasında Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görevli birçok savcı, hâkim ve mahkeme heyetinin görev aldığının altı çizildi. Soruşturmanın bir kişinin yönlendirmesinde olmadığı, Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili'nin bizzat katılımı, gözetim ve koordinesi ile görevlendirildiği savcılarca yürütüldüğü vurgulandı.

SUİKAST PLANLARI İDDİANAMEDE
Üçüncü İddianame'nin, 10, 11 ve 12'nci dalgaları kapsadığı açıklandı. Giriş bölümünde örgütün, gerçekleştirmeyi planladığı ve gerçekleştirdiği eylemler ile suikast planlarının yer aldığı belirtildi. 10'uncu dalga operasyonunda tutuklanan İbrahim Şahin'in evinde Ermeni Patriği Mutafyan, Sivas'taki Ermeni cemaati temsilcisi Milas Güner, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç ile yazar Orhan Pamuk'un ağabeyi Şevket Pamuk'un da aralarında bulunduğu 12 kişiye yönelik suikast planı bulunduğu iddia edildi. Bu iddianame ile, ilk kez 2 muvazzaf kurmay albay ile bir yarbay Ergenekon davasına dahil oluyor. Yine bu iddianameyle Elazığ Özel Harekat Şube Müdürü Ayhan Atabek, Antalya Özel Harekat'ta görevli Emniyet Amiri Servet Kaynak da yargılanacaklar arasına ekleniyor. İddianamede ayrıca Başbakan Bülent Ecevit'in ölümünden önceki dönem de yer alıyor. Ecevit'in öldürüldüğü iddiaları ölümünden sonra gündeme taşınmış ve tutuklu sanıklardan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal suçlanmıştı.

ÖRGÜTÜN CEPHANELİĞİ
Ümraniye'de 24 el bombasının bulunduğu 12 Haziran 2007'den itibaren ele geçirilen, aralarında Poyrazköy'deki lav silahlarının da bulunduğu mühimmatlar şöyle sıralandı: 175 tabanca, 36 tabanca şarjörü ve 8 bin 20 tabanca mermisi, 22 uzun namlulu silah, bunlara ait 46 bin 242 mermi, 171 uzun namlulu silah şarjörü, 44 tüfek, 424 el bombası, 5 boş el bombası, 1'er boru tipi, saatli ve cam şişe türü bomba, 53 dinamit lokumu, 14'ü boş toplam 57 lav silahı, 7 lav mermisi, 6 bin 512 elektrikli kapsül, biri boş toplam 35 uçaksavar mermisi, 11 havan mermisi, 84 top mermisi, 6 gaz bombası, 2 bin 993 gram patlayıcı madde, 3 bin 60 ateşleme fitili, 4 gaz maskesi, 2 mayın, 28 sis bombası, 13 hakem bombası, 1 C- 3 patlayıcı, 2'si kullanılmış 7 bubi tuzağı, 1 bomba atar işaret başlığı, 1 denizaltı işaret markeri, 22 aydınlatma fişeği, 23 işaret fişeği, 4 roket başlığı, 12 roketatar, 4 roketatar fişeği, 19 mavzer fişeği, 1 kamuflaj kremi, 43 metre infilaklı fitil ve 2 metre saniyeli fitil.

BİZE ULAŞIN