İmralı'ya kırmızı Erbil'e yeşil ışık

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İmralı'nın çözüm sürecindeki rolüyle ilgili "Karar zemini belli. Başka zemin aranmamalı" dedi. Davutoğlu, Erbil'e konsolosluk konusunda ise olumlu

Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, yeni görevinin ardından ilk defa biraraya geldiği gazetelerin Ankara temsilcilerine Türkiye'nin Irak politikasını anlatırken, Kürt sorunun çözümünde İmralı formülüne geçit vermedi. Davutoğlu, İmralı'nın (Öcalan) sürece dahil olup olmayacağı sorusuna karşılık, Türkiye'nin kendi iradesi ile çözüm üreteceğini belirtti ve "Karar zeminleri belli. Başka zemin aramamak lazım" dedi. Davutoğlu'nun bu sözleri, "Ankara, 15 Ağustos'ta açılıma hazırlanan Öcalan'a resmen kapı aralamadı" yorumlarına neden oldu. Davutoğlu, özel bölüm açtığı Irak konusuna ilişkin soruları şöyle yanıtladı:

Kürt sorununun çözümünde İmralı sürece dahil mi?
Hayır. Türkiye, kendi iradesi ile çözümlerini üretir. Türkiye'de konuların hangi zeminde görüşüleceği konusunda gelenekler, kurallar var. Bakanlar Kurulu, MGK gibi zeminler var. Başka zemin aramamak lazım!

Irak'la, terörle mücadelede sınır ötesi sıcak takibi içerecek anlaşma söz konusu mu?
Önemli olan takibi gerektirecek şartların ortadan kaldırılması. Türkiye'nin iç ve dış güvenliğini, bölgesel barışı gözetecek kapsamlı çözüm yollarına ihtiyaç var.

Erbil'de konsolosluk açılabilir mi?
Musul'da konsolosluk açtık, Basra'yı açıyoruz. Irak'ın tüm şehirlerinde Türkiye'nin temsilciliği olabilir. Erbil'le Basra arasında bizim için fark yok.

ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesi için Türkiye'den talep var mı?
Türkiye ile ABD ilişkilerini, onlar ne talep ediyor siz ne cevap veriyorsunuz bağlamından çıkarmak lazım. Ama bu konuda gelmiş bir talep yok.

KONSEY TOPLANACAK
Dışişleri Bakanı Davutoğlu Irak ile ilişkiler konusunda şu değerlendirmeyi de yaptı: "Irak, Ortadoğu'nun küçük bir modeli. 2003'ten bu yana yaşananlar içinde en önemlisi bu dönem. Irak seçimlerinde tüm grupların temsil edildiği, meşruiyetine inandığı parlamento yapısı çıkması önemli. Başbakanımızın Temmuz 2008'deki Bağdat ziyaretinde kararlaştırılan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey ilk toplantısını bu yıl yapacak. İcraatçı tüm bakanlıklar, dolayısıyla Irak'taki tüm gruplar bu Konsey'de olacak. Güvenlik bağlamında Irak'taki tüm gruplarla samimi ilişkiler sürdüren tek ülke Türkiye. Kürt gruplarla da temaslar sürüyor. Irak'ta merkezi yönetim ile bölgesel Kürt yönetimi arasında görüş ayrılıkları var ve çıkar çatışmasına dönüşmeden çözülmesini istiyoruz.

BİZE ULAŞIN