Taburdaki infaz gününü anlattılar

Şemdinli'de 12 korucunun öldürülüp gömüldüğü iddia edilen taburda bugün kazı yapılacak. Görgü tanıkları ise aç-susuz 7 gün süren ölüm yürüyüşünü anlattı

Şemdinli'nin Ormancık köyünde yaşandığı iddia edilen olaylar, gündeme bomba gibi düştü. 12 korucunun infaz edilip, sınırdaki Derecik Taburu'na gömüldüğü iddiası üzerine savcılar harekete geçti ve kazı kararı aldı. Ormancık meydanında 15 yıl önce yaşanan ve filmlerine konu olacak cinsten dramın görgü tanığı ve mağdurların anlattıkları insanın kanını donduruyor. Taburda infaz edildiği öne sürülenlerden Yusuf Çelik'in eşi olan ve ölüm yürüyüşünü yaşayan en önemli tanıklardan 43 yaşındaki Amina Çelik, olay günü 8.5 aylık hamile olduğunu anlatarak, "Fatih astsubayın dipçik darbeleriyle karnımdaki kızımı düşürdüm. 7 gün aç susuz ve sancılar içinde 4 çocuğumla yürüyüp sınırı geçtim. Aradan 15 yıl geçti ama acımız hâlâ ilk günkü kadar taze" dedi.

'AYAKKABIMI YEDİM'
Askerler köyü bastığında 8 yaşında olan, öldürülen Casım Çelik'in 23 yaşındaki oğlu Azat Çelik. "Babamı gözlerimin önünde 6 asker birlikte dövüyordu. Sonra onları kanlar içinde götürdüler. Yıllarca kâbus gördüm. Köyden çıktıktan sonra 7 gün yürümek zorunda kaldık. Yiyecek bulamadığımız için ben ve bazı çocuklar babalarımızın bize aldığı ayağımızdaki lastik ayakkabıları yedik" dedi. Dayak yiyen ve işkence gören koruculardan 45 yaşındaki Ebubekir Sevli ise "Bizi çırılçıplak soyup saatlerce dövdüler. Benim sırtımı ısınmış silah süngüsüyle dağladılar. Ölmekten beter olduk. Evlerimizi yakıp hayvanlarımızı öldürdüler. Türkiye'de Halepçe'yi yaşadık. O çığlık sesleri hâlâ kulaklarımda" diye konuştu.

ÖLÜM TABURUNDA KAZI
1994'te kaybolan 12 geçici köy korucusunun gömüldüğü iddia edilen Derecik Taburu'nda savcılık talimatıyla bugün kazı yapılacak. Kazıda, o dönem Tabur'da askerlik yapan ve savcılığa ihbar mektubu yollayan vatandaşın ekte yolladığı kroki rehber alınacak. Sabah 08.00'de başlanacak kazıya Şemdinli Cumhuriyet Savcısı ile birlikte müdahil avukatlar Vatan Erol, Rezzak Ertaş, Mehmet Ekici nezaret edecek.

BİZE ULAŞIN