Tolon ve Eruygur'a Adli Tıp yolu göründü

18'i tutuklu, 56 sanığın darbe girişiminden yargılandığı davada, sağlık durumları nedeniyle tahliye edilen emekli orgeneraller Eruygur ve Tolon'un yeniden muayene edilmesi istendi

Ergenekon'da ikinci iddianameyi içeren dava, dün saat 09.30'da Silivri Cezaevi'nin yanındaki 740 kişi kapasiteli yeni duruşma salonunda başladı. İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davanın ilk duruşmasına Levent Ersöz, Hasan Atilla Uğur dışındaki 15 tutuklu sanık katıldı. Emekli orgeneral Hurşit Tolon, Ferda Paksüt, Erol Mütercimler, Tercüman Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi ve ATO Başkanı Sinan Aygün'ün de aralarında bulunduğu 23 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu. Sağlık durumu nedeni ile tahliye edilen ve bugünkü duruşmaya gelmeyen Şener Eruygur ile duruşmada hazır bulunan Hurşit Tolon'un tutuksuzluk hallerinin sürüp sürmemesi için yeniden muayene edilmeleri istendi.

'MASONLUKTAN ÇIKTIM'
Tutuksuz sanıklardan Hurşit Tolon, Ankara Üniversitesi'nde doktora yaptığını, emekli maaşının tüm gelirleriyle beraber yaklaşık 6 bin 500- 7 bin lira ve aylık lojmana 500 lira kira ödediğini söyledi. Sağlık durumunun iyi olduğunu ifade eden Tolon, "Arada sırada GATA'ya gidiyorum" dedi. Sanık gazeteci Mustafa Balbay, 5 bin lira maaş aldığını belirtti. ATO Başkanı Sinan Aygün ise gelirinin 15- 20 bin lira olduğunu söyledi. Aygün, gözaltına alındığında üzerinden çıkan "Mason" kimliğini açıklarken, merak ettiği için bu derneğe girdiğini, daha sonra bu dernekten ayrılıp hacca gittiğini söyledi.

PAKSÜT: AİDATI EŞİM BİLİR

Ferda Paksüt ise oturduğu Ankara'daki Anayasa Lojmanları'na ne kadar aidat ödendiğini bilmediğini söyledi. Paksüt, "Bunu eşim bilir. Ayrıca bizim gelir olarak gayrimenkulümüz var. Emekli öğretmenim. Gayrimenkul geliriyle birlikte aylık 2 bin 500 lira civarı gelirim var" dedi. Tercüman Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi ise aylık gelirinin 8 bin lira olduğunu belirtti. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, iddianame okunmadan önce usule ilişkin işlemlerle ilgili sanık ve sanık avukatlarına söz hakkı tanıdı. Tutuklu sanıkların çoğu inceleme CD'leri ve telefon dökümleriyle diğer belgelerin taraflarına verilmediği için savunma yapamayacaklarını belirtti.

DURUŞMA 6 AĞUSTOS'A ERTELENDİ

Hurşit Tolon'un avukatı Köksal Bayraktar da 1'inci, 2'nci, muhtemel 3'üncü ve 4'üncü iddianamelerin birleştirilmemesini, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu'nun çekilmesini, aksi takdirde reddini talep etti. Sanıklardan Adil Serdar Saçan ise Tuncay Güney'in dokümanlarını yok etmekle suçlandığını belirterek, "CD'lerin yazılım tarihini ve saatini istiyorum" dedi. Duruşmayı eski bakanlardan Yaşar Okuyan da "sanıklara destek" için izledi. Mahkeme; sanık ve sanık avukatlarının, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu ve 'mahkeme heyetinin reddi' yönünde taleplerini ve 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan Üçüncü İddianame'yi incelemek için duruşmayı 6 Ağustos'a erteledi.

BİZE ULAŞIN